Doğurganlık Sorunları Üzerinde Arvigo@ Masajının Rolü

Bundan daha önceki yazılarımda yıllar önce Tayland’da aldığım Chi Nei Tsang (Abdominal Bölge Masajı) ve Karsai Nei Tsang (Vajinal Masaj) eğitimlerimden ve bu masajların nasıl 3 senedir hamile kalmaya çalışırken tek bir seansta hamile kalmamı sağladığından bahsetmiştim. Bir süredir de dünyanın öbür ucu, Belize merkezli Mayalıların şifa teknikleri olan Maya Karın ve Rahim Masajı üzerine çalışıyor ve eğitimler alıyorum. Yine önceki yazılarımda bu masaj hakkında bilgiler vermiştim. Jinekolojik sorunlar için vajinal bitkisel buhar banyolarıyla da desteklendiğinde inanılmaz şifalı bir yöntem. Mutlulukla ve gururla söylüyorum ki Kasım’dan itibaren Türkiye’deki 2 uygulayıcıdan biri olacağım. (Pek sevdiğim ve gururla çalışmalarını paylaştığım doula arkadaşlarımdan Selen Caglayık Eloglu ile birlikte)

Aşağıdaki yazı, hocalarımızın hocası Rosita Arvigo (dünyaya bu masaj yöntemini tanıtan kişi) tarafından yazılmış. Sevgili İlknur Urkun Kesko ise blogum için çevirisi yaptı.

Masajın jinekolojik sorunların ötesinden doğurganlıkla ilgili sorunlara nasıl şifa olduğunu detaylarıyla anlatmış Rosita, buyurun…

Doğurganlık sorunları ve Arvigo@ Maya Karın/Rahim Terapisi Teknikleri’nin Rolü

DN Rosita Arvigo başarılı bir dokusal tedavi hekimi, şifalı bitki uzmanı, uluslararası eğitmen, yazar ve Maya tıbbı öğretmenidir. Bu makalede doğurganlık sorunlarının bazı yaygın sebeplerini ve Arvigo Maya Karın/Rahim Terapisi Teknikleri’nin kadınlara ne gibi faydalar sağlayabileceğini anlatmaktadır. Rosita, Belize’de, Maya şifacılarından yıllar içinde edindiği bilgileri kendi araştırmaları ve deneyimleriyle birleştirmiş ve bunlardan yola çıkarak Arvigo Maya Karın/Rahim Terapisi Teknikleri’ni geliştirmiştir.

Genç bir kadın olarak, doğurgan yıllarım boyunca, tek derdimin hamile kalmamak olduğunu hatırlıyorum. Bugünse endişe verecek kadar çok çift istedikleri zaman hamile kalamamakta. Anlamlandırması zor olsa da kesinlikle bir değişim söz konusu. Bir başarısızlık ya da yapamama iması taşıdığı için “infertilite” kelimesini kullanmayı sevmiyorum. Çoğu vakada ortada bir hamile kalamama değil bir doğurganlık sorunu var. Doğurganlık sorunlarında Arvigo Maya Karın/Rahim Terapisi Teknikleri (ATMAT) uygulamalarından aldığımız inanılmaz olumlu sonuçlar dolayısıyla, bu konuyu ele alırken bu tekniklerin baş eğitmeni olarak deneyimlerimi de paylaşmak istiyorum.

image

İşte bazı yaygın doğurganlık sorunları, bunların sebepleri ve ATMAT’nin nasıl yardımcı olabileceği:

Zenoöstrojenler
Yaygın kanı gezegen çapında yaygınlaşan doğurganlık sorunlarının sorumlusunun gıda ve su kaynaklarımıza hormon bozucu kimyasallar sokan gıda ve ilaç endüstrisi olduğudur. Bu zeno(yabancı)östrojenler yumurtalık ve testislerdeki normal hormon dalgalanmalarını bozar, cansız yumurta ve spermlerin üretilmesine sebep olur. Kadın bedenindeki fazla östrojen yumurtlama olmadığı halde rahim duvarının kalınlaşmasına sebep olabilir. Dünyamızın su kaynaklarının idrar kaynaklı doğum kontrol hapı ve hormon replasman ilaçları ya da ERT’ler içerdiği ve bunların içme sularından arıtılmasının henüz mümkün olmadığı bilinmektedir. Kadınlarda yüksek östrojen düzeyleri, kadınların doğurganlığının temeli olan östrojen-progesteron dengesinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Rahim ya da rahim ağzı sorunları
Kadınların %70’inde pelvik organların yanlış konumlanmasından kaynaklı rahim ya da rahim ağzı sorunları görülmektedir. Yanlış konumlanmış bir rahim çok aşağıda, çok geride ya da bir yana yatmış olabilir ve bu da atardamar ve toplardamarlardaki akışları, sinirsel işlevleri, lenf drenajını ve serbest chi akışını engeller. Doğurganlık mucizesine sahip olmak içinse bu beş sistemin kesintisiz çalışabilmesi gerekir. ATMAT seanslarıyla ve evde kendi kendinize düzenli bakım uygulayarak organlarınızı doğru konuma getirebilir, rahim ağzı, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların ihtiyaç duyduğu yaşamsal akışları iyileştirebilirsiniz. Rahim ya da rahim ağzı anomalileri, implantasyonu engelleyerek ya da düşük olasılığını arttırarak doğurganlığı etkileyebilir. Toplardamar ve lenf sisteminin yetersiz drenajına bağlı rahim enflamasyonu, implantasyonu engelleyebilir. Bu engellemenin gerçekleştiği başlıca yer, bence, spermin tüpe girdiği yerdir.
ATMAT uygulayıcıları sıklıkla rahim duvarında tamamen boşaltılmamış menstrual sıvıların biriktiğini, bu birikintinin endometriyum üzerinde kabuksu bir tabaka oluşturduğunu ve bunun implantasyonu engellediğini tespit etmişlerdir. Rahim zarı tıkalı bir kadında dismenore (ağrılı adet) ya da her menstrual döngünün başında koyu renk akıntı görülebilir. Bu durum rahme dışarıdan uygulanan Arvigo terapi ve arındırıcı bir bitkisel tedavi olan vajinal buğular ile tedavi edilebilir. Bu terapilerden sonra kadınların vücutlarından attıkları yoğun, koyu renkli ve genellikle kötü kokulu madde miktarı gerçekten şaşırtıcıdır.

Rahim ağzı daralması
Rahim ağzı daralması, ya da stenozu, kalıtsal bir bozukluk ya da rahim ağzının yaralanma veya yapışıklıklardan dolayı hasar görmesinden kaynaklanabilir. Evde kendi kendinize düzenli olarak yapacağınız masaj, rahim ağzı dokusunu esneterek yapışıklıkları azaltır ve bu durumu ortadan kaldırabilir. Bazen yetersiz atardamar dolaşımı ya da hormon dengesizlikleri nedeniyle rahim ağzı, spermin rahim ağzından geçip rahme ulaşması için gereken uygun mukusu üretemez.

Fallop tüplerinde hasar
Fallop tüplerindeki hasarlar ATMAT seansları ile düzeltilebilen yaygın bir bozukluktur. Geriye yatmış bir rahim iki fallop tüpünün de üzerine doğru eğildiğinde ciddi menstrual kramplara ve ezilen tüplerin yumurta ya da spermi kabul edememesine sebep olabilir. Ayrıca, rahim bağırsaklara bitişik duruyorsa dışkının rahim tarafından emilmesi söz konusudur. Rahim bir yana eğilmişse (çok yaygın bir durum) o taraftaki fallop tüpünün ve kalça iç atardamarı ve toplardamarının üzerine yatacak, atardamarla kan girişi ve toplardamarla kan çıkışını engelleyecektir. Fallop tüplerinin hassas iç katmanları ve kaslarının gelişen embriyoyu kabul etmesi, beslemesi ve hareket ettirmesi için zengin bir kan girdisine ihtiyacı vardır. Atardamarlar kesintisiz bir şekilde tüp iç duvarına besin taşıyabilmeli, yeni döllenmiş yumurtayı beslemeli ve bu yumurta döllendikten yedi gün sonra implantasyon için rahme gönderilmelidir. İstmus kaşağında yer alan rahim ile fallop tüpü arasındaki geçit bir iğne kalınlığındadır ve dolayısıyla enflamasyon ya da yapışıklıklar bu girişi kolaylıkla kapatabilir, yumurta ile spermin buluşmasını ya da döllenen yumurtanın implantasyon için rahme inmesini engelleyebilir. ATMAT uygulayıcıları olarak, çoğu “açıklanamayan infertilite” vakasının sebebinin istmus kavşağındaki enflamasyonun olduğunu tahmin ediyoruz.
Fallop tüplerinin, bir rahim ve fallop tüpü enfeksiyonu olan ve tüplerde yara dokusu bırakan klamidya, belsoğukluğu ya da cinsel yolla bulaşan başka hastalıklardan kaynaklı pelvik enflamasyon hastalığından (PID) etkilenmesi de olasıdır. Dış gebelik ameliyatları dâhil olmak üzere, karın ya da pelvis bölgesinde geçirilen ameliyatlardan kalan yara dokusu ve yapışıklıklar da fallop tüplerinde hasara sebep olabilir. Yara dokuları evde kendi kendinize uygulayacağınız düzenli bakım vajinal bitkisel buhar banyolarina olumlu cevap vermektedir.

Endometriozis
Endometriozis, rahim iç duvarında normal olarak gelişen dokuların hormonal dalgalanmalar sonucu başka yerlere yerleşmesi ve büyümesidir. Endometriyal dokunun akciğerler, bağırsaklar ve hatta burunda bile bulunduğu vakalar olmuştur. Sebeplerden biri aşırı menstrual krampların rahim iç duvarını fallop tüplerinden dışarı itmesi, dokunun rahim ile bağırsak arasındaki Douglas Poşu denen cebe yerleşmesidir. Bu fazlalık doku gelişimi pelviste örümcek ağı gibi bir yara ve yapışıklık yumağına sebep olur ve bu yumak rahim ya da yumurtalığı “hapsedebilir”, tüpü sıkıştırarak yumurtanın girişini ya da rahatça hareket etmesini engelleyebilir.

Yumurtlama bozuklukları
Doğurganlık sorunu yaşayan çiftlerin %25’inde, sebep yumurtlama bozukluklarıdır. Bunlar hipotalamus ya da hipofiz bezi tarafından üreme hormonlarının düzenlenmesindeki hatalardan ya da yumurtalığın kendisindeki sorunlardan kaynaklanabilir. Tarım zararlılarının üreme döngülerini bozmayı amaçlayan ve gıda ya da su yoluyla alınan ksenoöstrojenler, böceklerde olduğu kadar kadınlara da etkilidir.

Yumurtlamama
Polikistik overi olmadığı halde yumurtlamayan kadınların masaj, vajinal buğu, bitkisel tedaviler ve beslenme değişikliği gibi pelvik taban terapilerinden sonra genellikle yumurtlamaya başladıklarını gördük. Stres, ciddi kilo kaybı ve aşırı egzersiz de yumurtalıkların kendini kapatmasına sebep olabilir. 30’lu yaşlarının ortasında, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmakta olan, altı yıldır yumurtlamayan ve adet görmeyen bir kadının, tek bir karın terapisi seansının ertesi günü adet görmeye başladığını hatırlıyorum.

Polikistik over sendromu (PCOS)
PCOS’da, hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıklarda karmaşık hormonal değişiklikler yaşanır ve bunlar yumurtlamayı olumsuz etkiler. PCOS, insülin direnci ve obeziteyle, yüz ve vücutta anormal tüylenmeyle ve akne ile ilişkilendirilir. Günümüzde kadın doğurganlığı sorunlarının yaygın sebeplerindendir ve düzenli karın terapisi, iyi beslenme ve günlük kendi kendine bakım teknikleri kullanılması gerekir.

Hipotalamik işlev bozukluğu
Hipotalamik işlev bozukluğu, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinleyici hormon (LH) üretim desenini bozar. Aşırı fiziksel ya da duygusal stres, çok yüksek ya da düşük kilo ya da yakın zamanda yüksek kilo alımı ya da kaybı bu deseni bozabilir ve yumurtlamayı etkileyebilir. Bu sorunun başlıca belirtisi düzensiz adet ya da adet görmemedir. ATMAT, pelvisten beyne sinirsel iletimi iyileştirerek ve rahim ve yumurtalıklara daha iyi kan dolaşımı sağlayarak bu işlevi düzeltebilir. Bunu sakral sinir çıkışlarına derin baskı uygulayarak ve pelvik yapılarındaki yanlış hizalanmaları düzelterek yaparız.

Prematüre yumurtalık yetmezliği
Prematüre yumurtalık yetmezliği genellikle vücudun yanlışlıkla yumurtalık dokularına saldırmasına sebep olan bir otoimmün tepkisinden, genetik sorunlardan veya kemoterapi gibi çevresel saldırılardan kaynaklı, yumurtaların yumurtalıktan erken atılması nedeniyle yaşanır. 40 yaş altı kadınlarda yumurta üretme yetisinin kaybına ve düşük östrojen üretimine sebep olur.

Prolaktin fazlalığı
Daha nadir olarak, hipofiz bezi fazla prolaktin üretebilir (hiperprolaktinemi) ve bu da östrojen üretimini düşürür. Bu sorunun sebebi çoğunlukla hipofiz bezindeki bir sorundur ama alınan ilaçlarla da bağlantısı olabilir.

Fibroidler ve Miyomlar
İyi huylu polip ya da tümörler (fibroid ya da miyomlar) rahimde sıklıkla görülür ve bunların bazıları fallop tüplerini tıkayarak ya da implantasyonu engelleyerek doğurganlığa zarar verebilir. Fakat fibroid ya da miyomu olan pek çok kadın hamile kalabilmektedir.

Rahim anormallikleri
Doğuştan gelen rahim anormallikleri, örneğin anormal şekildeki rahim ya da çift boynuzlu rahim, hamile kalma ve hamileliği sürdürme sorunlarına yol açabilir.

Düşük ya da kötü kaliteli sperm
Düşük ya da kötü kaliteli sperm, günümüzde gıda ve sulardaki hormon bozucu maddeler nedeniyle daha yaygındır. Erkek eş mutlaka karın terapisi tedavilerine gelmeye teşvik edilir ve eşlerin bu tedaviye dâhil edilmekten memnuniyet duydukları görülür, kendileri ve eşleri için kendi kendine bakım masajını yapmaktan büyük keyif alırlar. Dar kıyafetler, tüm gün oturmak ya da bisiklet oturaklarının uyguladığı baskı nedeniyle testisler ya da prostattaki tıkanıklıklar son dönemde daha yaygındır. Karın terapisi tıkanıklığı azaltarak erkek pelvisine giden yaşam gücü ve kan akışını arttırır, sperm kalitesi ve sayısını arttırabilir. Mutlaka geniş ve pamuklu iç çamaşırı giymesini, sıcak banyolardan kaçınmasını ve bisiklet kullanıyorsa testisler için boşluğu bulunan oturaklar kullanmasını tavsiye ederiz.

Zamanlama
Danışanların birleşme için en uygun zaman konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Çiftler genellikle doğurgan günler ve spermin ömrü (5-7 gün) ile yumurtaların ömrü (24 saat) arasındaki fark konusunda son derece bilgilidir. Danışanlarımdan birinin eşi askerdi ve ayda sadece bir hafta sonunu evde geçirebiliyor, bu da eşinin döngüsüyle örtüşmüyordu. Doğurgan günler hakkında bilgilendirme ve erkeğin izin günlerinin değiştirilmesi sayesinde mükemmel bir oğlan bebek dünyaya geldi.

Açıklanamayan infertilite
Bazı durumlarda infertilitenin sebebi asla bulunamaz. Burada eşlerin ikisinde de birden çok etmenin bir araya gelmiş olması olasıdır. Kesin bir cevap alamamak zor olsa da, durumun zamanla kendi kendine düzelme ihtimali vardır.
Sebep ne olursa olsun, en doğru yaklaşımlardan biri her danışana her gün kendi kendine uygulayabileceği ATMAT tekniklerinin öğretilmesidir. Biz buna premenstrual vajinal bitkisel buhar banyolari beslenmenin daha fazla organik gıda ve ağılıklı olarak her renkten meyve ve sebzeler içerecek şekilde değiştirilmesini, temiz bağırsakları, stresin azaltılmasını ve doğru konumlanmış bir rahmi ekleriz.

Arvigo Maya Karın Terapisi Teknikleri (ATMAT) hakkında daha fazla bilgi ve gelecek kurs ve atölyeler ile ilgili detaylar için: www.arvigotherapy.com.

DN Rosita Arvigo, DN dokusal tedavi hekimi, şifalı bitki uzmanı, uluslararası eğitmen, yazar ve Maya tıbbı öğretmenidir. ,10’dan fazla geleneksel şifacı ile çalıştığı Belize’de 30 yıldır yaşamaktadır. Dr. Arvigo, The Arvigo Institute, Rainforest Remedies ve The Traditional Healers Foundation’ın başkanı ve Belize Ethnobotany Project’in kurucu üyelerindendir. Hayatını geleneksel Maya bitkisel tıbbı bilim ve sanatının, Belize ve tüm dünya halklarının yararlanması amacıyla korunmasına adamıştır.

Yazının orijinali için

http://www.birth-institute.com/alternative-medicine-and-childbirth//fertility-challenges-and-the-role-of-the-arvigo-techniques-of-maya-abdominal-therapy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir