Bağışıklığı Güçlendirmek için Kullandıklarımız

Zaman zaman soranlar oluyor, Flora’nın bağışıklığı ve hastalıklarda mücadelesi için ne kullandığımı. Onları bir yazıda toparlayayım istedim.

Önleyici ve bağışıklık güçlendirici olarak hemen hemen her gün kullandıklarım:

 • D vitamini: Nordic Naturals marka kullanıyorum. Küçük şekerler gibi emilerek kullanılıyor. Kışın hemen hemen her gün veriyorum.
 • Arı poleni: Balistan marka kullanıyorum. Pazarları Ayrancı’da organik pazardan alıyorum. 2 günde bir ya da bazen her gün 1 çay kaşığının ¼’i kadar.
 • Bal polen karışımı: Yine Balistan’ın bal-polen karışık formu var. Bunu da eğer o gün polen vermemişsem 1 çay kaşığı kadar veriyorum kahvaltı sonrası.
 • Sebze-meyve suyu: Flora neredeyse 1 yaşından beri içiyor. İlk verdiğimde beğenmemişti. Çocuklara birşeyi içirmek için onun ne kadar harika ve önemli birşey olduğunu anlatmaynın ve onları yapım sürecine dahil etmenin önemini fark etmem geç olmadı 🙂 Küçüklüğünden beri suları beraber sıkıyoruz ve ben her seferinde bunların tatlarının ne harika olduğunu ve bize nasıl iyi geleceğini ballandıra ballandıra anlatıyorum. Tadı gerçekten de kötü değil. Genelde kullandığımız şeyler şunlar: 4 kırmızı tatlı elma, 2-3 salatalık, 1 avuç maydonoz, yarım limon kabugu ile, minik parça taze zencefil ve karalahana ya da pazı, ıspanak gibi elde hangi yeşil yapraklı sebze varsa onlardan da bir avuçtan biraz daha fazla.

IMG_4740

*Flora burada 1 yaş civarında 🙂

Hastalık esnasında:

 • Öncelikle tüm şeker tüketimini sıfırlıyoruz. Flora’nın kışın abur cubur yeme oranı işte 1-2 ayda bir minik çikolata ya da okulda bir arkadaşının doğum günü ise onun bir dilim pastasından ancak (bir de dedesi 2-3 ayda bir görüştüklerinde benden gizli gidip profiterol yediriyormuş, onu da Flora sonradan söyledi :)). Yazın cozutuyoruz, hemen hemen her gün 1 dondurma yiyor. Hastayken bunların hepsini iyileşene kadar mutlaka kesiyoruz. Bedene şeker girdiğinde bağışıklık en az 4 saat baskılanıyor çünkü.
 • Yemek yemek istemediği sürece asla yemek yemeye zorlamıyoruz. Teklif var ısrar kesinlikle yok. Çocukların beden zekası muhteşem. Yemeği sindirmek için harcayacagı enerjiyi sistem iyileşmeye harcamak istediği için iştah kesiliyor. O yüzden zorlamamak gerekiyor (ki zaten hiçbir zaman yemek istemeyen cocugu yemeye zorlamayı uygun görmüyorum-düşünsenize biri size zorla yemek yediriyor ya da ağzınıza tıkıştırıyor!)
 • Bol bol meyve öneriyorum. Zaten hasta değilken de bir yetişkine göre bile oldukça fazla meyve tüketir, hastayken çok canı istemiyor meyveyi de ama en azında hiçbir şey yemediğinde meyve yemesi harika.
 • Süt ve süt ürünleri tüketiyorsa çocuğunuz bilin ki hepsi mukus oluşturucudurlar. Eğer tüketiyorlarsa en azından hastalık boyunca bu ürünleri kesin. Hastalık esnasından en son isteyeceğiniz şey daha fazla mukus!
 • Ve tabi bol su, özellikle de ateşi ya da öksürüğü varsa.
 • Emiyorsa eğer bol bol bol bol bol bol (daha ne kadar söylesem acaba?) anne sütü…Bence bu yazıdakilerin hepsinden de öte önemli anne sütü. Flora 3.5 yaşına 1 ay kalaya kadar emdi ve bunun onun genel bağışıklık durumunda çok büyük etken olduğundan eminim.
 • Mürver şurubu: Gaia Herbs marka kullanıyorum. Hastayken günde 2-3 kez 1 çay kaşığına yakın veriyorum.
 • Ekinezya tentürü: En çok kullanılan şeylerden biri hastalıklarda.  Bağışıklığı uyarıcıdır. O yüzden her gün kullanmıyorum. Hastalık durumunda kullanıyorum sadece ya da mesela 1 hafta diyelim çok yoğun salgın var, o zaman da kullanılabilir ama uzun süreli kullanımını tercih etmiyorum sürekli bağışıklık uyarılmasın diye.
 • Herbal antibiotics: Nerolinn marka kullanıyorum. Sevgili Emine size bu konuda doz, kullanım sıklığı vb konularda tüm desteği verir. Her türlü nezle, grip durumunda kullanıyorum. Ayrıca Flora 1 yaşındayken gittiğimiz bir yoga kampında 3-4 gün ateşli bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiğinde de sadece bu karışımla atlatmıştık.
 • Mürver çiçeği tentürü: Normalde ateşe müdahale etmiyorum. Ateşini de ölçmüyorum hiç ama hissiyatıma göre 39 civarını bulduğu zamanlar oldu. Bunun birkaç gece sürdüğü zamanlar da. Sadece gece çok yorgun ve uykusuz geçiyorsa ve uyuyarak dinlenmesinin daha iyi olacağı zamanlarda bir şey vermeyi tercih ediyorum. Mürver çiçeği soğutucu bir bitkidir. Calpol vb ateş düşürücüler yerine bir anda ateşi düşürmek yerine vücudu terleterek çalışır. Rahatlatıcıdır, uyuşturmaz ama uykuya geçişi kolaylaştırır. Dokuları rahatlatır ve kan akışının cilde, ellere ve kollara gidişini artırmaya izin verir. Bu da ciltteki gözeneklerin açılmasına ve bedenin terle ateşi atmasına neden olur. Aynı zamanda öksürükleri de sakinleştirip yatıştırır. Diğer yandan sakinleştirici etkisinden dolayı anksiyete ve aşırı streste de kullanılır.
 • Öksürük için karışım: Daha önce blogda öksürük için şurup ve pastil yapımını paylaşmıştım. Hatta hazırlanmış halini isteyen çok anne oldu. Ancak öksürük şurubu 2 ay civarı dayanıyor buzdolabında, bu açıdan uzun süreli kullanımı olmadığından sürekli tekrar yapmak gerekiyor. Artık şuruptan vazgeçtim. Bunun için de bir tentür karışımı kullanıyorum. Geçen gece Flora’yı tüm gece öksürten ve uyutmayan öksürüğü bu karışımla rahatlattım. Tentürler karanlık ve serin yerde korunarak uzun süre bozulmadan kullanılabiliyor (kurulma şekline göre 2-5 sene civarı) O yüzden çok pratik.
 • Çocuklar için antibiyotik çay karışımı: Herbişi’den alıyorum. Sabahları kahvaltıda ve gün içinde 1 ya da 2 kez daha sıcak suyla demleyip içiriyorum. Harika bir karışım bence.

IMG_4737

Kuzucuklara şifa olsun.

***Çocuklar konusunda bir uzmanlığım yok, kadın sorunları üzerine odaklanmış bir bitkisel tıp eğiticisiyim ancak eğitimimi aldıgım hocam Dr.Aviva Romm’dan her annenin alabileceği çocuklukta görülebilecek hastalıklar ve bağışıklik için bir kısa eğitim aldım sadece. Ayrıca konu hakkında çok araştırma yapıyorum ve bitkilerle çalıştığım için karışımları hazırlayabiliyorum. Bunun haricinde konu ile ilgili herhangi bir resmi ünvanım yok, bu yazı da tıbbi bilgi yerine geçmez, teşhis ve tedavi gibi iddiaları yoktur.  Bu yazı sadece bitkilerden anlayan bir annenin kendi kızında kullandıkları üzerine deneyimlerinin paylaşımıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir