DOĞUMDAN SONRAKİ AĞRI VE YARALAR İÇİN BİTKİSEL KARIŞIMLAR

Türkiye’de artık son 6-7 yıldır doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmak amacıyla doğumlarda destek veren doulalar var. Ben de çok şanslıyım ki doğumuma bir değil iki doula arkadaşım destekçim olarak girdi. Doulalar anneye (ve babaya) sadece doğumda değil, öncesinde ve sonrasında da fiziksel, duygusal ve bilgisel destek verirler. Sevgili Burcu örneğin doğumumun ertesi günü elinde benim için özel hazırladığı şifalı bitkilerden oluşan oturma banyosu karışımı ile gelmişti ziyaretime.

Herkes bir doula ile doğuma girmeyi tercih etmeyebilir veya doulalara ulaşımı olmayabilir ya da doulanız bu konuda bilgili olmayabilir. Bu durumda kendiniz için doğumdan önce hazırlayabileceğiniz bazı basit bitkisel karışımları paylaşacağım bu yazıda.

Doğumunuz esnasında yoğunlukla kullandığınız bazı kas grupları, özellikle kollar, bacaklar ve sırtınız doğumdan sonra ağrıyabilir. Rahatlatıcı bitkisel banyolar, iyi bir dinlenme ve doğumdan birkaç gün sonra yaptırabileceğiniz bir masaj çok iyi gelecektir.

Bunların haricinde, perine bölgeniz de oldukça hassas hissedebilir. Herhangi bir yırtık yoksa ya da epizyotomi (epizyotomi ile ilgili bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim) uygulanmadıysa bile perine dokunuz bebeğinizin geçişi için oldukça geniş bir şekilde esnemek durumunda kaldı. Dikiş gerektirmeyecek derecede ufak yırtıklar da oluşmuş olabilir ki bunlar da doğumdan sonraki birkaç gün tuvaletteyken idrar yüzünden yanma hissi yaşatabilir.

Bitkisel banyolar, bitkisel kompresler, bitkisel yıkamalar ya da çok şişlik varsa buz uygulamaları oldukça rahatlatıcı olabilir. Eğer dikiş gerektirmeyen çok ufak bir yırtık varsa perine bölgesine günde 2 ya da 3 kez uygulayabileceğiniz yarım ya da 1 çay kaşığı E Vitamini iyileşmeyi destekler.

Bitkisel Banyolar

Hassas perine dokusunu yatıştıran, yırtık ve epizyo kesilerini iyileştiren, enflamasyonu azaltan, hemoroidleri tedavi eden ve enfeksiyonları önleyici birçok bitki var. Bu bitkiler aynı zamanda sakinleştirici ve hem zihni hem bedeni besleyicidirler. Doğumunuzdan bir süre önce bu bitkileri edinip kendi karışımlarınızı doğum sonrasında kullanmak üzere hazırlayabilirsiniz. Bunları doğumdan sonraki ilk bir saatte bile kullanmaya başlayabilir ve sonraki 3-5 gün boyunca günde 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz. (Dikişleriniz varsa günde 1 kez uygulayın)

herbal bath

Postpartum Keyfi

Bu karışım hem yatıştırıcı, iyileştirici hem de antiseptik (enfeksiyon önleyici)

55 gram karakafes otu yaprakları

30 gram aynısafa çiçeği

30 gram lavanta

30 gram adaçayı

200 gram deniz tuzu

Karakafes otu, aynısafa, lavanta ve adaçayı karıştırın. 4 litre su kaynatın. Kaynattığınız suya karışımdan 30 gram (aşağı yukarı koca bir avuç dolusu) ekleyip üzerini kapatıp yarım saat demlemeye bırakın. Yarım saatin sonunda süzün, bitkileri atın.

2 litresini küvete doldurun ve tuzu da içine atın. Geri kalan 2 litreyi de bir sonraki banyoda kullanabilirsiniz.

Ayrıca temiz bir bezi bu sıvı karışıma (ılık ya da soğuk) batırarak ihtiyacınız olduğunda hassasiyet ve şişlik için perineye kompres yaparak da uygulayabilirsiniz.

Derin İyileşme Banyosu

Oldukça antiseptik ve astrenjan (Dokuların kasılması, salgıların kesilmesi veya damarlarda kanamanın kontroluna neden olan büzücü) olan bu karışım perine bölgesindeki yırtık ve epizyo kesilerinin iyileşmesi için mükemmel bir karışımdır.

30 gram kuru karakafes otu yaprağı

30 gram civanperçemi

30 gram kurutulmuş adaçayı

30 gram kurutulmuş biberiye

1 büyük baş sarımsak

150 gram deniz tuzu

Tuz hariç bütün bitkileri bir kapta karıştırın. Sarımsakları soyup 500 ml su ekleyerek robottan geçirin. Ardından süzün.

1.5 litre su kaynatın. Kaynamış suya büyük bir avuç dolusu bitkisel karışımı atıp üzerini kapatıp yarım saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve bitkileri atın.

Daha önce hazırlamış ve süzmüş olduğunuz sarımsaklı suyun 250 ml’sini ve bitkisel karışımın demlenmiş olduğu sıvının 1 litresini tuzla birlikte küvete doldurun. Geri kalan miktarları bir sonraki banyo için kullanabilirsiniz.

Bu karışımı kompres için kullanmayın. Sadece banyo içindir.

Doğum Sonrası Masaj Yağı

Ağrıyan kaslar için birebirdir. Doğum yapmış olsanız da olmasanız da kas ağrıları için kullanabilirsiniz.

100 ml badem yağı

15 ml arnica yağı

8 ml biberiye aromaterapi yağı

8 ml keklik üzümü aromaterapi yağı

Hepsini karıştırıp serin, karanlık bir yerde saklayıp ihtiyacınız oldukça masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

Natural Health After Birth – Dr. Aviva Romm

Wise Woman Herbal For the Childbearing Year – Susun Weed

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir