Sağlıklı Menstrual Döngüler Atölyesi

Periyodumuz aslında sadece periyodumuz olmaktan öte sağlığımızın da bir ifadesi. Sağlıklı olduğumuzda periyodumuz da düzenli, yumuşak ve semptomsuz şekilde yaşanıyor. Sağlıkla ilgili sorunlar yaşadığımızda ise periyodumuz bir şekilde bunu ifade ediyor. Yani bir şekilde periyodumuz aylık sağlık durumumuzdur. Her ay bizimle ve sağlığımızla ilgili oldukça önemli bilgiler verir.

Fiziksel süreçlerin yanında diğer yandan menstrual döngülerimiz sadece sıvı ve kan akışını değil aynı zamanda yaratıcılık ve bilgi akışımızı da yönetir. Menstruasyon dönemi sezgilerimizin en güçlü olduğu dönemdir. Zihnimizi ve bedenimizi sakinleştirebilirsek, daha derin bir dinleme seviyesine ulaşabilir ve ay zamanı bize gelen bilge kadın gücümüze daha rahat erişebiliriz. Yüzyıllardır bize öğretilen menstruasyonun kirli olduğu nosyonuna rağmen, ay döngülerimiz kutsaldır.

Kadınlar doğaları gereği değişken varlıklar. Döngülerimiz (adı üstünde ‘döngü’) de statik hayatlar yaşamadığımızın bir kanıtı aslında. Döngüler hayatımızı statik yerine dinamik bir şekilde yaşamamızı ve döngülerimizin her çeyreğinde farklı ve saklı olan feminen gücümüzün hediyelerini araştırmamızı talep ediyor. Menstrual döngümüzün fazlarını (enerjetik, fiziksel, ruhsal, duygusal) bildiğimizde bu dönemdeki enerji durumumuzu ve ruh halimizi görerek ihtiyaçlarımızı belirlemek ve o ihtiyaçlara göre günlük yaşamımızı şekillendirmek çok daha kolay oluyor. Farkındalıkla yaşamak yani. Bedenlerimiz sürekli bir değişim halinde. Bazı dönemler çok enerjik, bazı dönemler kontrolü kaybetmiş, bazı dönemler fırtınada savrulur gibi hissettiğimiz oluyor. Döngülerimizin tekrarlayıcı doğalarını fark etmeye başladığımızda kurban rolünden çıkıp gelen günleri bir macera gibi karşılamak daha mümkün.

Ancak ne yazık ki hormonal dengesizlikler, modern yaşamın getirdiği stresler, çevresel toksinler, yanlış beslenme, kimyasallar, ilaçlar, duruş ve oturuş bozuklukları, hareketsiz yaşamlar ve kültürel koşullanmalar türlü jinekolojik rahatsızlıklara yol açıp, menstrual döngülerimizin duygusal, içgüdüsel ve enerjetik zenginliğine ulaşmamızın önünü kapatıp, döngülerimizi keyifle karşılamak yerine sıkıntı, ağrı ya da acı içinde geçirmemize sebep oluyorlar.

Bu eğitim, öncelikle menstrual dönem ve yumurtlama üzerine farkındalık ve bilgi geliştirmeyi hedeflerken, diğer yandan da menstrual dönem boyunca karşılaşılabilen farklı sıkıntılara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlayan araçları öğrenmenizi amaçlar.

Eğitim farklı öğrenme şekillerini (görsel, işitsel ve kinestetik/dokunsal) içerecek şekilde görseller, videolar ve interaktif çalışmalarla desteklenmiştir.

menstruasyon foto

Eğitim kimler için?

-Sağlıklı bir menstrual dönem yaşayıp bunu sürdürmeyi isteyen her yaştan kadınlar 

-Menstrual döngülerinde sorun yaşayan kadınlar. Bu sorunlara şunlar dahildir:

Ağrılı, sancılı menstruasyon

PMS

Düzensiz menstruasyon

Menstruasyon görmeme

Aşırı yoğun kanamalı menstruasyon

Menstruasyon başında ve sonunda koyu renk kanama

Menstruasyonla birlikte yoğun baş ağrıları ya da migren

Menstruasyonla birlikte baş dönmesi

İki menstruasyon arası lekelenme

Düzenli şekilde yumurtlama sorunu

Ağrılı yumurtlama

-Rahim ve yumurtalıkları ilgilendiren aşağıdaki jinekolojik sıkıntıları yaşayan kadınlar:

Endometriozis

Rahim fibroidleri

Kistler

Polikistik over sendromu

Vajinal enfeksiyonlar

-İdrar yolları enfeksiyonları

Eğitim neleri kapsıyor?

Menstrual döngü nedir?

Sağlıklı bir menstrual döngü nasıl olmalı?

Yukarda bahsedilen rahatsızlıkların nedenleri nelerdir?

Yumurtlama nedir? Yumurtlama takibi nasıl yapılır?

Yumurta kalitesini artırmak için neler yapılabilir?

Gebe kalmayı destekleyici uygulamalar, destekler ve araçlar nelerdir?

Östrojen ve progesterone hormonları nelerdir ve bu hormonların fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerine etkileri nelerdir?

Hormonların fazlalığı ya da azlığında neler olur? Neden hormonal dengesizlik yaşanır?

Hormonal denge nasıl sağlanır?

Fitoestrojen ve zenoestrojenler nelerdir? Hayatımıza nasıl etki ederler?

Yeri değişmiş rahmin menstrual döneme etkileri nelerdir?

Duruş ve oturuş şekillerimizin menstrual döneme etkileri

Sağlıklı menstruasyon ürünleri nelerdir, nasıl kullanılırlar?

Ağrılı menstruasyon (Bel ağrısı da dahil) – PMS (gerginlik, huzursuzluk, duygu durum değişimleri) – Migren ve baş ağrıları için 3 farklı yoga uygulamasını içeren kitapçık

Eğitim ONLINE gerçekleştirilecektir.

Tarihler:

14-21-28 Ocak 2019

Pazartesi akşamları 1930-2130

Kayıt: lunayasamdonguleri@gmail.com

Yasal Uyarı: Bu eğitimde verilen bilgiler hastalık tanı ve tedavisini amaçlamaz, doktorunuzca gerekli görülen tıbbi tetkik ve tedavilere alternatif değildir.  Sadece bilgilendirme ve tavsiye niteliğindedir. Eğer tanısı konulmuş bir hastalığınız varsa, herhangi bir hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız veya herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyor veya hissediyorsanız, gereken tıbbi tetkik ve müdahaleler için mutlaka uzman bir tıp hekimine başvurunuz.  Bu bilgi ve tavsiyeleri uygulamak, tamamen danışanın kendi özgür seçimidir ve tıp hekimleri tarafından gerekli görülen reçete ve tıbbi müdahalelerin yerine konulmamalıdır.

options_framework_theme Theme by NUDGE MEDIA DESIGN.