HAKKIMDA

unnamed

En kısası:

Kadınların birbirine verdiği desteğin gücüne, yoganın ve bitkilerin şifasına ve doğumun büyüsüne kalpten inanan bir kadın, anne, yoga eğitmeni, Arvigo®* terapisti, kadınlar için bitkisel tıp eğitmeni ve doğuma hazırlık eğitmeni olan Gizem Onay, biz kadınları tüm yaşam döngüleri boyunca desteklesin, bilgilendirsin; bizlerin gelişim ve dönüşümlerine yardımcı olsun dileğiyle Ekim 2016’da Ankara’da açılan LUNA-Bilge Kadınların Yaşam Döngüsü Merkezi’nin kurucusu. LUNA’da bunlar için gerekli araçlar, eğitmenler, yol göstericiler, danışmanlar ve eğitimler sunuluyor.

Gizem düzenli olarak sağlıklı menstrual döngüler üzerine kadınları bilinçlendirmeye yönelik eğitimler veriyor, aylık TRT Radyo’da düzenli programa katılıyor, çeşitli sitelerde yazıları ve ropörtajları ile blogunda paylaştığı yazılarla kadınlara yaşam döngülerinde karşılaştıkları/karşılaşabilecekleri sorunlar için destek oluyor. Aynı zamanda Hamile Yogası ve Doğum Sonrası Yoga Hocalık Eğitimleri, Pelvik Taban Sağlığı Eğitimleri ve Doğuma Hazırlık Eğitimleri veriyor.

*Arvigo® seansları: Kadin sagligiyla ilgili konular basta olmak uzere sindirim, ureme ve sinir sistemleri uzerinden ilerleyen bir masaj ve manuel terapi teknigi olan Arvigo® Terapisi kan, lenf, sinir ve enerji akisini acip icdengeyi duzenleyerek bedene butuncul sifa saglamayi amacliyor. İlk seansi 2 saat civari suren calismada danışanın saglik gecmisi detaylariyla öğrenilir, bu bilgiler ışığında bitkisel ve dogal yontemler onerildikten sonra masajuygulanır, ardindan da danışana evde devam etmesi uzere uygulayabilecegi kisimlar öğretilir.

Idrar yollari enfeksiyonlarindan, menslerde pihtilara, mens esnasinda asiri kanamalara, tekrarlayan dusuklere, zor dogumlara, agrili menslere, rahim sarkmasi, endometriosis, fibroid, kist ve basagrilarina, gec-erken-duzensiz menslere, bel agrilarina, menopoz semptomlarina, yumurtlamaya, pms’e, pelvik agrilara, polikistik over sendromuna, vajinal enfeksiyonlara, varislere, erkeklerde prostat, ereksiyon, idrar yollari sorunlarina, sindirim sorunlarina, rahatsiz bagirsak sendromuna, ishal ve kabizliga, refluye, besin alerjilerine, gecirgen bagirsak sendromundan dogurganlik sorunlarina ve kadinlari hamilelikleri surecinde desteklemeye kadar uzanan turlu konularda Arvigo® Maya Abdominal Terapi Teknikleri’nin sifasi icin calisabiliyoruz.

www.facebook.com/bilgekadininyasamdongusu (LUNA’nın sayfası)

Biraz uzunu:

2007 yılında tanıştığım yoga pratiğimi derinleştirmek ve hayatımda derinlere dokunan bu uygulamayı herkesle paylaşabilmek adına yoga yolunda her zaman bir öğrenci olarak yürüyeceğimi bilerek çeşitli temel ve ileri seviye hocalık eğitimlerine katıldım.

2010

– Zeynep Aksoy ile 200 saatlik Hatha Yoga Hocalık Eğitimi

– Mey Elbi ile Ellerle Dokunma ve Yönlendirme Sanatı Eğitimi

– Wayne Liquorman / Advaita

– Başak Kutlu Atay ve Mey Elbi ile Hamile Yogası Hocalık Eğitimi

2011

– Zeynep Çelen ve Çağ Rical Gürle ile 80 saatlik İleri Seviye Hocalık Eğitimi

– Sudaka ile Meditasyon Kursu

– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi

– Paul Grilley ile Yin Yoga ve Anatomi Hocalık Eğitimi

– Birthlight Hamile ve Postpartum Yoga Hocalık Eğitimi Part 1-2

2012  

– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi (Asistanlık)

– Janet Balaskas ile Aktif Doğum Eğitimi

– Chi Nei Tsang (Abdominal Bölge Masajı) ve Karsai Nei Tsang (Vajinal Masaj) Eğitimleri-Tayland

2013   

– Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi (Asistanlık-Modul 2)

2015

–  Ana Plisnic ile Özel Anne&Bebek Yogası Hocalık Eğitimi

2015

– 400 saatlik Dr. Aviva Romm ile Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi (devam etmekte) Ergenlikten itibaren menstruasyon, gebelik, doğum, doğum sonrası, pre-menopoz ve menopoz dönemleri boyunca karşılaşılan sorunları kapsamaktadır.

2016

– Arvigo® Karın ve Rahim Masajı Eğitimi-Yunanistan

-Arvigo® Karın ve Rahim Masajı Eğitimi-İtalya

Yoga eğitimleri ve hocalığımın yanı sıra, hamile yogası hocalık eğitimi sırasında Türkiye ve Dünyadaki doğum ortamları, doğumdaki müdahaleler, kadınların doğum tercihleri ve planlarının önemi hakkında ögrendiğim bilgilerden çok etkilendim ve bu konularda daha derin bilgiler edinip bunları daha fazla kadınla paylaşabilmek, hamilelik ve doğum süreçlerinde anne adaylarının daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilmek ve böylece daha olumlu deneyimlerin yaşanabilmesine katkıda bulunmak adına DOUM’un sunduğu bursla Amerika merkezli Childbirth International’dan Doğuma Hazırlık Eğitmeni olmak üzere eğitim aldıktan sonra DOUM’da Doğuma Hazırlık Eğitimleri vermeye başladım.

Tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık safhalarında, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabileceği bir Türkiye vizyonu ile kurulan Doğana-Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin ise kurucu üyesiyim ve bir dönem de yönetim kurulu başkanlığını yaptım. Şu anda ise derneğin denetleme kurulundayım.

8 sene yaşadığım İstanbul’da Cihangir Yoga, Nefess Atölye, Zest Stüdyo ve DOUM’da çeşitli yoga dersleri ve doğuma hazırlık eğitimleri verdim. 2012 yazinda Paris’teki Surya World Yoga Okulu bünyesindeki Ashtanga Yoga Hocalık Egitimi öğrencilerine yönelik Yin Yoga ve Yoga Anatomisi üzerine Workshop vermek üzere davet edildim.

İstanbul’daki koşturmacalı hayattan bunalıp eşimle birlikte kısa bir süreliğine Tayland’a yerleştik. Chiang Mai şehrinde Yin Yoga ve Tao Vinyasa dersleri verdim. Bu sürede geleneksel Çin ve Thai tıbbı şifa teknikleri üzerine eğitimler aldım.

Şu anda ise Mayıs 2014’te müdahalesiz doğal bir doğumla dünyaya gelen kızım Flora Maya ile birlikte Ankara’da yaşıyorum.

Yeri değişmiş rahim, sarkmış rahim ve özellikle doğum sonrası ayrılmış karın kaslarının rehabilitasyonunda rahim masajı, abdominal bölge masajı, bitkisel rahim tonikleri, pelvik taban çalışmaları, bitkisel buhar banyoları, yoga, karın egzersizleri ve duruş bozukluklarını kapsayan bütünsel bir yaklaşımla hazırladığım bireysel seanslarla kadınların kendi bedenlerini iyileştirmelerine yardımcı oluyorum.

(Yogadan önce; 1980 Ankara doğumluyum. Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra Danimarka’da Aalborg Üniversitesi’nde Avrupa Birliği üzerine master yaptım. 7 sene çeşitli üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği Merkez Yöneticiliklerini ve birçok Avrupa Birliği projesinin Koordinatörlüğünü yaptıktan sonra kurumlara danışmanlık verecek şekilde serbest zamanlı çalışmaya başladım. Bir süre çeşitli kurumların uluslararası fon veren kuruluşlarına proje başvuruları hazırlamaları aşamasında destek verdikten sonra Avrupa Birliği Hibelerine başvurmak üzere Proje Çevrimi Yönetimi eğitimleri verdim.)

berivansungur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

options_framework_theme Theme by NUDGE MEDIA DESIGN.