ISIRGAN OTU – MUHTEŞEM ENERJİ KAYNAĞI VE DAHASI

Bugün mucizevi bir bitki olan ısırgan otundan bahsetmek istiyorum. Bitkisel tıbbın büyük annelerinden, Bilge Kadın Geleneği’nin yaratıcısı Susun Weed’in sıklıkla bahsettiği ve özellikle de enerjisini artırmak için her gün kullandığı bir bitki.

Isırgan otu (Uritica diotica) yüzyıllardır hayatın her döngüsünde iyileşme ve sağlık için en çok kullanılan bitkilerden biri. Şaşırtıcı derecede besin-yoğun bir bitki ısırgan, protein ve mineraller açısından inanılmaz zengin; mükemmel bir kalsiyum, magnezyum, demir, klorofil, beta karoten, fosfor, hafızayı ve bağışıklığı artıran çinko, anti-diyabetik krom, B vitaminleri ve anti-kanser selenyum, bağışıklığı artıran sülfür ile manganez içeriyor. Hatta şöyle ki, 1 litre ısırgan otu infüzyonunda 1000 miligramdan fazla kalsiyum, 15000 IU A vitamini, 760 miligram K vitamini ve çok yüksek oranda da B vitaminleri var.

 images

Her yaş grubu için ısırgan otu infüzyonunun günlük kullanımının oldukça fazla yararı var.

Çocuklarda güçlü kemiklerin, kasların, dişlerin ve sinir sisteminin oluşumunu destekliyor. Odaklanma, farkındalık ve konsantrasyonu sağlıyor.

Menstruasyon döneminde aşırı yoğun kanamanın sakinleştirilmesi için kullanılabilir yani hemostatik bir etkisi var. Aynı zamanda menstruasyon dönemindeki duygusal dalgalanmaları da rahatlatıyor.

Bebek bekleyen anneler kendi enerji seviyelerini artırmak ve doğmamış bebeklerinin de sağlıklı gelişimlerini desteklemek için kullanabilir. Ayrıca birçok yeni anne günde 1-2 büyük bardak ısırgan otu infüzyonu içerek süt üretimlerinde ciddi artış sağlayabilirler. (Ancak lütfen süt üretimini artırmanın en etkili ve en önemli yolunun sık sık ve saate bağlı kalmadan bebeğinizi emzirmek olduğunu unutmayın! 24 saat içindeki emzirme sayınız azsa ve saate bağlı kalarak örneğin sadece 3-5 saatte bir bebeğinizi emziriyorsanız sütünüz de o oranda daha az olacaktır. Bu noktada içtiğiniz ya da yediğiniz şeylerin bir önemi yok.) Isırgan otunun içindeki besleyici maddeler ayrıca sütünüzden bebeğinize de aktarılır.

Menopoz öncesinde ise hormonları dengelemede ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede de kullanılıyor.

Böbrekleri ve böbrek üstü bezleri de güçlendirdiği için içerden dışarı çok güçlü bir enerji oluşturup inanılmaz bir dayanıklılık ve yaşama gücü veriyor. Yorgunluk, huzursuzluk, depresyon, anksiyete ve düşük bağışıklık olarak da kendini gösteren adrenal yorgunluktan kurtulmak için birebir! Yüksek mineral içeriği, özellikle de çinko, aşırı çalışan sinir sistemini desteklemek için gerekli olan hormonların üretiminde adrenalleri destekler. Çinko bedendeki tüm proteinlerin üretiminde anahtar maddedir.

Haftada 4 litre ısırgan otu infüzyonu içerek 3-4 hafta içinde ciddi sonuçlar görebilirsiniz. Hatta bir anne 5 günlük kullanımı sonunda 4 yaşındaki oğlundan çok daha fazla enerjiye sahip olduğunu söylemiş.

Isırgan otunun Latince ismi olan Uritica Diatica uro’dan türemiştir. Uro İngilizce’de urine yani idrar demektir. Böbrekleri güçlendiren bir bitkidir. Böbrek taşları, kronik idrar yolları enfeksiyonları, böbreklerdeki stresi (diyabetik su tutması, diyaliz, insulin vb), idrarda kan olması ve kronik adrenal yorgunluk için oldukça faydalıdır.

Bunların haricinde bahar alerjileri ve solunum yolları sorunları için de sıklıkla kullanılır.

Toparlayacak olursak;

 • Böbrekleri ve adrenalleri besler.
 • Yorgunluğu azaltır.
 • Doğal bir enerji verir.
 • Kan şekerini stabilize eder.
 • Alerjileri azaltır.
 • Kemik ve eklemlerin sağlığını destekler.
 • Normal bağışıklık fonksiyonunu destekler.
 • Sinus tıkanıklarını temizler.
 • Kronik baş ağrılarını azaltır.

Daha ne olsun? 🙂

Peki ısırgan otunu nasıl kullanacağız? Yukarda bahsettiğim infüzyon metodu anlatayım.

Öncelikle poşet çaylarda ya da aktardan alıp 3-5 dakika demleyerek hazırladığınız çayda bu etkilerin onda birini bile görmek mümkün değil!. Örneğin 1 bardak ısırgan otu çayında 5 mg kalsiyum varken, ısırgan otu infüzyonunda 500 mg civarı kalsiyum bulunuyor.

Yöntem şöyle:

30 gram kurutulmuş ısırgan otunu (aşağı yukarı 2 büyük avuç dolusu) 1 litrelik büyük bir kavanoza koyuyoruz. Üzerine tepeleme kaynamış su ekleyip ağzını sıkıca kapatıyoruz. Bu şekilde en az 4 saat (evet 4 saat!) demlenmesi için bekletiyoruz. Geceden hazırlayıp sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Ardından ısırganları süzüp günde 2-3 bardak içiyoruz. İçeceğiniz zaman soğuk ya da biraz ısıtarak içebilirsiniz. Tatlandırmak için de içine bal ya da agave benzeri tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. 1 litrelik infüzyonu en geç 36 saat içinde tüketmeniz gerekiyor. Sonra bozuluyor. Bozulursa lavaboya dökmenize gerek yok. Susun Weed’in dediğine göre çiçekler ve bitkiler buna bayılıyormuş!

Isırgan otlarınızı da herhangi bir aktardan almak yerine mümkün olduğunca organik, ilaçsız, temiz üretilmiş olanları tercih edin. Ben örneğin haftasonları organik pazardan taze ısırgan otu alıp evde kendim kurutuyorum. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi kurutabilirsiniz. Nem oranına bağlı olmak üzere 1 hafta ile 3 hafta arası değişen bir sürede kururlar. Ankara’da nem düşüklüğü açısından şanslıyız. Isırgan otlarını hafifçe yıkadıktan sonra küçük demetler halinde bağlayıp asabilirsiniz. Demetler az olsun ki aralarına hava rahatça girebilsin. Hazırlarken elinize eldiven takmayı unutmayın! 🙂

 FullSizeRender

Şifa olsun hepimize..

2 thoughts on “ISIRGAN OTU – MUHTEŞEM ENERJİ KAYNAĞI VE DAHASI”

 1. Merhaba. Rizede yaşamış hiçbir çocuk ısırgana yem olmaktan kurtulamamıştır Memleketimiz olması dolayısıyla her yaz mutlaka gideriz. Oldukça fazla var. Ama nimetlerini kimse bilmez. Yalnız dişisi ve erkeği ayırt edilerek toplanmalıymış diye duymuştum. Bununla ilgili bilginiz var mı acaba ? Galiba erkeği kullanılmazmış. Ya da tam tersi..

 2. Merhaba. Evet sanirim her cocuk isirganla tanismistir! 🙂
  Isirgan cicek actiginda erkek-disi diye ayriliyor cicekleri. Ancak isirgani zaten cicek acmadan once toplamak ve tuketmek gerekiyor. Haziran-Eylul arasi ciceklenme donemi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir