Kadınlar için Arvigo@ Masajı

Bugünkü yazı kendi bedenimde de oldukça faydalarını gördüğüm bazı manuel terapilerle ilgili olacak. Yine biraz uzunca bir yazı olabilir ama dayanın, güzel bilgiler var 🙂

Dünyaca ünlü ebe, herbalist ve Yale mezunu bir doktor olan Aviva Romm ile bir süre önce 400 saatlik bir eğitime başladım. Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimi. Ergenlikten menopoza kadar olan tüm süreçlerde (doğurganlık, doğum ve doğum sonrası da dahil) kadınların karşılaşabileceği her türlü rahatsızlık ve hastalıkların bitkisel tedavi yöntemleri üzerine oldukça kapsamlı bir eğitim. Bu eğitim bize sadece “şu rahatsızlığa bu bitkiyi ver, içsin iyi gelir” yaklaşımından öte, yaşanan sıkıntılara bütüncül bir açıdan yaklaşmayı ve iyileşme sürecini her yönden desteklemeyi de öğretip pratiğimize eklememizi teşvik ediyor. (bunlara stres yönetimi, beslenme, manuel terapiler vb araçlar da dahil)

Hayatımda şifasını bolca gördüğüm iki konu olan yoga ve bitkisel tıbbı birleştirdiğim eğitimler serisi başladı ve keyifle sürüyor. (Ufak bir tanıtım: İlki Hamilelikte Yoga ve Bitkisel Tıp Atölyesi idi. Bundan sonra Menstrual Sağlık için Yoga ve Bitkisel Tıp ile Menopoz Öncesi ve Menopoz Döneminde Yoga ve Bitkisel Tıp Atölyeleri ile seriler devam edecek. Ankara’dan sonra sonbahardan itibaren İstanbul ve İzmir’de de. Konularla ilgileniyorsanız ya da siz de şehrinizde bu atölyeleri isterseniz iletişim bilgilerim burada.) Bunların haricinde bir de manuel terapiler var ki hayatımda faydasını gördüğüm başka bir alan. Bundan 4 yıl önce eşimle birlikte Tayland’a yerleştiğimiz dönemde geleneksel Çin ve Thai Tıbbı üzerine eğitimler almıştık. Bunlardan ilki Chi Nei Tsang ve Karsai Nei Tsang masajlarıydı. (ki bu 2 masajı 1-2 kez deneyimledikten sadece birkaç ay sonra Flora’ya hamile kaldım – öncesinde 3 yıldır deniyorduk.)

Chi Nei Tsang, karın bölgesine uygulanıyor. İç organlardaki tıkanmış enerjileri, düğümleri ve toksinleri çözerek hem fiziksel, hem ruhsal hem de duygusal sorunlara şifa sağlıyor. Geleneksel Çin Tıbbına göre tüm sorunlar karından baslar ve bedendeki blokajlar rahatsızlıkların en büyük sebebidir. Blokajlar; yaşlanma süreci, duygusal ve fiziksel travmalar, toksinler, ağır metaller, hava kirliliği, kötü beslenme, besinlerimizdeki kimyasallar ve yoğun stresten dolayı oluşurlar. Blokajların farklı çeşitleri vardır. Kan ve lenf akışını etkileyen dolaşım sistemimizdeki blokajlar, organlarımızın iyi bir şekilde çalışmasını engelleyen blokajlar (özellikle de böbrek, idrar kesesi, dalak, pankreas, akciğerler, prostat bezi, testisler, rahim ve vajina), enerji blokajları, tendon, fasya ve kaslarımızdaki blokajlar bunların bazılarıdır.

Chi Nei Tsang, iç organları ilgilendiren rahatsızlıklardan, bel ve boyun ağrılarına, depresyon ve anksiyeteden, uyku sorunlarına, sindirim sistemi problemlerinden solunumla ilgili sorunlara kadar sayısız sorunun semptomlarında faydalıdır. (diğer örnekler; kalça ağrıları, baş ağrıları, siyatik ağrıları, fibroidler, menstrual ağrılar, kabızlık vb) Aynı zamanda lenf ve dolaşım sistemini uyararak bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Genital bölge masajı olan Karsai Nei Tsang ise Chi Nei Tsang ile birlikte uygulanır. Genital bölge ile ilgili sorunlar üzerinde çalışır. Bunlardan bazıları; sık ve zor tuvalete çıkma, ağrılı menstruasyon, ağrılı cinsel birleşme, düşük libido, ereksiyon problemleri, infertilite vb. Karsai Nei Tsang bel ağrısı ve pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi gibi konularda da etkilidir.

massage-and-maternity-0891

Karsai Nei Tsang, özellikle de damarlarda birikme ve tortu oluşturan genital bölgedeki blokajlar üzerine yoğunlaşır. Sağlıklı ve iyi işleyen cinsel organlar için zengin bir kan akışına ihtiyaç vardır. Bu kan akışı, kristal benzeri tortular ve yağ birikmeleri ile bloke olduğunda cinsel uyarılma da büyük ölçüde etkilenir. Genital bölgeye zayıf kan akışı olduğunda, erkekler ereksiyona ulaşma ve ereksiyonu korumada zorluklar yaşar. Kadının uyarılması da aynı şekilde iyi bir kan akışını gerektirdiğinden, labia ve klitorisin şişme ve kabarması ile cinsel sıvıların üretilmesinde sorunlar yaşanır. Karsai Nei Tsang, zayıf kan akışına sebep olan bu blokajlari ve birikmeleri çözerek kadın ve erkeklerin tekrar sağlıklı cinsel fonksiyonlarını kazanmalarını sağlar.

Cinsel organlarımızı çok uzun suredir ihmal ederek yaşıyoruz, halbuki cinsel organlarımızın da bedenimizin diğer tüm bölgeleri gibi bakıma ve ilgiye gereksinimleri vardır. Karsai Nei Tsang uygulayıcısının hassas ama derin, dairesel dokunuşları dolaşım sistemindeki tortu ve birikmelerin çözülmesini sağlayarak hem organları toksinlerinden arındırır hem de bu bölgedeki duygusal blokajlarin çözülmesine yardımcı olur.

Bugün sizinle paylaşmak istediğim teknik ise Mayalı şifacıların yüzyıllardır uyguladığı rahim masajı.

Gerek Karsai Nei Tsang gerekse de Maya Rahim Masajında rahmin pozisyonuna oldukça önem vermektedir. Ebeler ve şifacılar, kadın rahatsızlıklarının çoğunun olması gerektiği yerde olmayan bir rahimden kaynaklandığı konusunda hemfikirler. Normal olarak rahim, pelvisin ortasında, pubik kemiğinin yaklaşık 3.5-4 cm üzerinde, idrar torbasına hafifçe yaslanmış olarak durur. Rahmin bu konumu kaslar, vajen duvarı ve rahimi pelvisin ön, arka ve yan duvarlarına bağlayan ligamentler tarafından sağlanır ve korunur. Rahim ligamentleri, içerde fetüsün büyümesine olanak verecek şekilde esneyebilmekte, ayrıca idrar torbası veya kalın bağırsaklar dolu olduğunda da serbestçe hareket edebilmektedirler. Bu ligamentler ve kaslar zayıflayıp gevşeyerek rahmin aşağıya doğru sarkmasına; öne, arkaya ya da her iki yana doğru yatmasına sebep olabilirler. Bu pozisyonların herhangi birinde gözlemlenen rahim, sarkmış veya eğilmiş olarak tanımlanmaktadır.

where is your uterus

Rahim; idrar torbası ve rektum dolarken doğal olarak öne ve arkaya doğru hafifçe hareket etmektedir, ancak rahim herhangi bir pozisyonda hareket edemeyecek şekilde sıkışıp kalırsa, rahim ve yumurtalıkların sağlığı ile birlikte çevre organları (idrar torbası ve rektum) ve kan damarlarını da olumsuz etkiler. Rahim retroversiyonu/retrofleksiyonu, folikülün over duvarını delip geçmesini zorlaştırarak yumurtalık kistlerinin oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca, rahim retrofleksiyonunun, geriye doğru akan kanın abdominal boşluğa dolmasına yol açarak endometriozise sebep olduğu teori olarak ortaya atılmıştır. Ovülasyon (yumurtlama) ağrısına gelince, yumurtalıklar psoas kasına çok yakın konumda bulunurlar; bilhassa rahim arkaya doğru  devrildiğinde ve psoas kası da halihazırda gergin olduğunda, bu durum, genitofemoral siniri olumsuz yönde etkileyerek uyluk önünde ve dizde ağrıya sebep olabilir.

Bir yana yatmış rahim oldukça yaygındır. Peki, rahminiz bir yana yatmış olursa ne olur? Şöyle düşünün; rahminiz yaklaşık 110-115 gram ağırlığındadır ve menstruasyon esnasında ve öncesinde 225-280 gram olacak kadar şişmektedir. Bu da, rektum, idrar torbası, kan damarları veya sinirlere yüklenecek olası ilave bir yük demektir. Rahim, idrar torbası ile rektum arasında bulunmaktadır; dolasıyla öne doğru yattığında sık idrara çıkma sorunu yaşayabilirsiniz; arkaya doğru yattığında, rektuma yaslanabileceğinden ince dışkı, ağır ve kötü kokulu mens ve/veya kabızlığa sebep olabilir. (Düşünün ki hamile kalmaya çalışıyorsunuz ve toksinler rektumdan rahminizin içine sızıyor!) Rahminiz sağ veya sola doğru da yatabilir. Doğru yerinde bulunmayan rahimden kaynaklanabilen diğer sorunlar ise, sancılı/düzensiz menstruasyon, doğurganlık sorunları/üreme zorlukları, baş ağrısı, yumurtalık kistleri, bel ve sırt ağrıları, zor geçen hamilelik, PMS ve fibroidlerdir.

uterus retro

Yazının bundan sonraki bölümleri yıllarca Mayalı şifacılarla çalışmış olan Dr. Rosita Arvigo’nun kitabından. Sevgili Semiha Öztürk tekniği sizinle paylaşabilmem için çevirisini hazırladı.

Mayalılar rahmin kadının merkezi olduğuna inanırlardı. Mayaların ilahi bir kaynaktan doğduğuna inandıkları “yaşam enerjisi” anlamına gelen Ch’ulel, Mayalılar’a göre rahimden, yaratımın merkezinden çıkıp yayılmaktadır. Kadınların %75’i, bedenlerinin bu kısmına serbest sıvı akışını engelleyen olması gerektiği yerde olmayan bir rahme sahiptir. Bu da, rahme, yumurtalıklara, idrar torbası ve kalın bağırsaklara yeterli miktarda kan veya yaşam enerjisi gitmediği anlamına gelmektedir. Bu basit, kolay öğrenilebilen ve tehlikeli olmayan masaj tekniği ile sayısız histerektomi (rahmin alınması) operasyonu önlenebilir. Doğru bir şekilde yapıldığında, dıştan uygulanan bu noninvazif masaj, rahim ve yumurtalıkları destekleyen ligament ve kasları güçlendirir. Rahmin doğru konumuna geri gelmesi ve bu konumun korunması, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak birkaç dakika veya birkaç ay alabilir. Bazı kadınlarda, ligamentlerdeki hasar o kadar büyüktür ki bu yöntem ile düzeltmek artık mümkün olmamaktadır. Histerektomi geçirmiş kadınlar da Maya rahim masajından çokça fayda görürler. Bu teknik, yaranın bulunduğu bölge ve çevresindeki dolaşımı iyileştirir.

Sarkmış bir rahime aşağıdakiler neden olabilir:

 • Bel bölgesini etkilemiş olan düşmeler • Araba kazaları • Hamilelik ve doğum süreçlerinde ligamentlerin aşırı gerilmeden dolayı zayıflaması • Hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerde kötü profesyonel bakım • Menstruasyon, hamilelik veya doğumun hemen sonrasında ağır yük taşıma • Beton zemin üzerinde koşma • Kronik kabızlık • “Yüksek-darbeli” dans, aerobik, ata binme, jimnastik ya da diğer sportif faaliyetler

Rahim ister aşağıya sarkmış ister öne, arkaya veya yanlara doğru yatmış olsun, semptomları ve göstergeleri aynıdır. Bunlar;

 • Sancılı menstruasyon • Düzensiz menstruasyon • Menstruasyonun başında ve sonunda koyu renkte ve kıvamda akıntı • Kan pıhtıları • Menstruasyonun hiç görülmemesi • Baş ağrıları • Baş dönmesi • Varisli damarlar • Yorgun bacaklar, ayakların uyuşması ve ağrıyan topuklar • Bel ağrısı • Kısırlık • Endometrit • Endometriozis • Polipler • Ağrılı cinsel ilişki • PMS • Rahim enfeksiyonları • Sık idrara çıkma • Yumurtalık kistleri • Vajinit • Hormonal dengesizlikler • Zor geçen hamilelik ve doğum • Zor geçen menopoz • Serviks, rahim, kolon veya mesane kanserleri,

olabilirler.

Aşağıdaki durumlarda Maya rahim masajını uygulamayınız:

 • Son altı ay içerisinde batın bölgesiyle ilgili bir operasyon geçirdiyseniz • Kanser veya pelvik abdominal enfeksiyon için tıbbi tedavi görüyorsanız • Hamileyseniz • Kendi kendinize yaptığınız bu masaj esnasında şiddetli ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, ayrıca bu ağrılar birbirini izleyen masaj seanslarıyla azalmıyorsa • Masaj terapisi sırasında yaşanan ağrı veya rahatsızlığı maskeyebilecek ağrı kesiciler veya başka ilaçlar alıyorsanız • Masaj terapisi esnasında veya sonrasında şiddetli ve yoğun duygusal karışıklıklar yaşamaya başladıysanız (Size duygusal şifalanma konusunda yardım edebilecek birine ihtiyacınız vardır) • Menstruasyonunuz beş gün içerisinde başlayacaksa • Ani abdominal ağrılar başladıysa ve bir doktor tarafından henüz muayene edilmediyseniz • Gebelik önleyici rahim içi araç kullanıyorsanız

Kendi Kendine Yapılan Rahim Masajı için Talimatlar:

Herkes Maya rahim masajını öğrenebilir. Fermuarı olmayan, rahat ve bol kıyafetler giyin. Tırnaklarınızı kesin. Uygulama kolaylığı açısından, bu masajı yaparken bir arkadaşınızın size talimatları okuması muhtemelen en uygun çözüm olacaktır. Bu arada, rahminize masaj yapmak için en iyi zaman, menstruasyon bitişinden başlayarak bir sonraki menstruasyonun beş gün öncesine kadar olan süredir.

Rahminizi Bulmak

Sandığınız kadar zor değildir. İlk olarak, mesanenizi boşaltın. Dizlerinizin altında bir yastık olacak şekilde, rahat bir pozisyonda sırtüstü yatın. Gevşeyin ve birkaç dakika derin nefes alıp verin. Rahminiz, pelvisin ortasında, göbek deliğinin altında, pubik kemiğinin hemen üzerinde yer almaktadır. Pubik kemik, üst uyluklarınızın arasındaki, belirgin ve çıkık kemiktir. Doğru konumunda olduğunda rahim, pubik kemiğin yaklaşık 3.5-4 cm üzerinde yer almakta ve pelvisin ortasında, işaret parmaklarıyla hemen hissedilmesi zor bir bölgede bulunmaktadır. Pubik kemiğinizin yerini tespit edin ve her iki elinizi parmak uçlarınız tam üzerine gelecek şekilde o bölgeye yerleştirin. Parmaklarınızla kemiğin orta kısmında hafif bir girinti, bir çukurluk bulmaya çalışın. Bulduğunuzda, her iki elinizin işaret parmaklarını bu girintiye yerleştirin ve diğer parmaklarınızı da pubik kemik boyunca rahat bir pozisyonda hizalayın. Şimdi, ellerinizi kemiğin üzerindeki yumuşak dokuya yavaşça bastırarak göbek deliğine doğru hareket ettirin.

Eğer elleriniz içeriye doğru girerse ve -pubik kemik ellerinizin yukarısındayken- derin bir boşluk hissederseniz, rahminiz muhtemelen doğru konumundadır. Öyle olsa bile, bu masaj tekniklerini, pelvise giden ve pelvisten çıkan kan akışını canlandırmak için kendi üzerinizde uygulamanız tavsiye edilir, zira iyi bir önleyici tedbirdir. Bu bölgede biriken durgun sıvılar daha sonra sorunlara yol açabilmektedir. Rahminiz doğru konumunda değilse, hemen basınca olan direnci hissedecek ve parmaklarınızı pubik kemiğin üzerindeki yumuşak dokuya derinlemesine bastıramayacaksınız. Su dolu bir balonmuş gibi bir his verecektir. İşte bu, büyük olasılıkla sizin sarkmış rahminizdir.

 

fin uterus

Masajı Uygulamak

Rahminizin yerini tespit edemezseniz, üzülmeyin ve cesaretiniz kırılmasın. Aslında bu, masaj için pek bir şey farkettirmez. Rahminiz nerede bulunursa bulunsun, masaj terapisi aynı şekilde yapılır. Sırtüstü pozisyonunuzu koruyarak yastığı dizlerinizin altından kaba etlerinizin altına çekin. Dizlerinizi bükün. Gevşeyip rahatlayana dek birkaç dakika derin ve yavaş nefes alıp verin. Her iki elinizi de pubik kemiğin üzerine koyup başparmağınızın birini diğerinin altına yerleştirerek diğer parmaklarınızı yanyana getirin. Parmaklarınız hafifçe bükülmüş ve gevşek olsun; elleriniz bir arada tıpkı bir çapa gibi dursun. Ellerinizi pubik kemikten yukarıya, başınıza doğru kaydırarak parmaklarınızı olabildiğince derin yumuşak dokuya bastırın/gömün. Bir ağrı hissetmediğiniz sürece, burayı kazarmışcasına, ellerinizi derinlemesine bastırın. Ağrı hissederseniz, uyguladığınız basıncı azaltın ama vazgeçmeyin. Göbek deliğinizin doğrultusunda, yukarıya doğru bir hareketle, sizin için rahat olabilecek ölçüde derin masaj yapmaya devam edin. Hissettiğiniz direnci önemsemeyin, elleriniz sadece üzerinden kayıp geçsin ve yukarı doğru masaj yapmaya devam edin. Pubik kemiğe geri dönerek tekrar başlayın. Bu hareketi, pubik kemikten göbek deliğine doğru iki dakika süreyle tekrarlayın.

Ağrı veya rahatsızlık hissettiğiniz takdirde, uyguladığınız basıncı azaltın fakat konfor alanınız dahilinde yukarıya doğru elinizden geldiğince derin masaj yapmaya devam edin. Hafif bir dokunuşta bile ağrı devam ediyorsa, durun. Bu noktada, uzman bir doktor veya bu masaj teknikleri konusunda eğitim almış uzman bir terapist tarafından tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Histerektomi veya sezaryen geçirmiş kadınlar pubik kemiğin hemen üzerinde yumru benzeri sert bir yara dokusu hissedebilir. Bazen bu bölgedeki zayıf dolaşım sebebiyle ağrı olabilir. Rahatsızlık şiddetli olmadığı/artmadığı sürece kendi kendinize yapacağınız bu masaja devam edin. Ağrı yavaş yavaş hafifleyecektir. Aksi takdirde, masajı bırakın ve uzman bir doktora danışın.

Masajdan Sonra

Ertesi gün dokunmaya karşı hassas hale gelmişseniz, çok derin bir masaj yapmışsınız demektir. Rahatlayın, moralinizi yüksek tutun ve masaja bir iki gün ara verin. Hassasiyet yoksa masaja ertesi gün de devam edin ve sonrasında her gün, günde bir kere, birer dakikalık masaj uygulayın. Altmışa kadar sayarken yavaşça nefes alıp verin. Kendi kendinize uygulayacağınız abdominal bir masaj için en uygun vakit, gece uykuya dalmadan veya sabah yataktan kalkmadan önceki zamanlardır. Sizin için hangisinin daha uygun olduğunu deneyerek anlayabilirsiniz. Bu tekniği doğru şekilde uygulayamadığınızı düşünerek üzülüp endişelenmeyin. Sadece elinizden geldiği kadar talimatlara uymaya gayret edin. Her geçen gün masajı daha iyi anlayacak, yöntemini kavrayacak ve dokunuşunuzdan daha da emin olacaksınız.

Bu Terapiden Sonra Neler Yaşayabilirsiniz?

Pek çok kadın, terapi esnasında ve sonrasında, pelvis, bacak ve ayaklardaki dolaşımda belirgin bir iyileşme hissettiklerini bildirmektedirler. Bunu genellikle “çok daha hafif” hissetmek olarak tanımlamaktadırlar. Gözlemciler, yanaklara, sıklıkla “ışıltı” olarak tanımlanan sağlıklı ve canlı bir renk geldiğine tanık olmaktadırlar. Bazı kadınlar daha net ve açık görüp düşünebildiklerini söylemektedirler. Rahminiz tam yerinde olduğunda ve ligamentler de rahmi yerinde temelli tutacak kadar iyileşmeye başladıklarında, menstruasyonunuzda, kan akışında artış, akıntıların daha koyu renkte olması ve geçici olarak kanamanın olduğu gün sayısının artması dahil olmak üzere, bazı değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar döngüleri dışında ani, kendiliğinden gerçekleşen kanamalar yaşayabilirler. Endişelenmeyin; bu rahminizin sağlığına kavuşuyor olduğunun bir göstergesidir. Yavaş yavaş, yaklaşık üç ay içinde döngünüz geri gelecek ya da normalleşecektir. Bu durum gerçekleşmezse ya da endişe duyarsanız, tavsiye için eğitimli bir terapiste başvurunuz.

Bu Masaj Ne Zaman ve Ne Kadar Süre Uygulanmalı?

Maya masajını otuz gün boyunca her gün, sonrasında ise haftada iki kere uygulayın. Menstruasyonunuzdan beş gün önce uygulamayı bırakın. Döngünüz düzensizse ve kanamanızın ne zaman olacağını bilmiyorsanız, kanama başlayana kadar masaja devam edin. Kanamanız bittikten sonra masaja yeniden başlayabilirsiniz. Genel olarak tavsiye edilmemesine rağmen, bazı kadınlar hafifçe yapılan bir rahim masajının menstrual sancıyı hafiflettiğini belirtmektedirler. Eğer çok sayıda kadın hastalığınız varsa veya kısırsanız ya da hamile kalmak istiyorsanız, bu masajı üç ay boyunca her döngüde günlük olarak, sonrasında ise haftada üç kere uygulayın. Bu masajı, ağır yük kaldırdıktan, düştükten, koşu veya aerobik gibi “yüksek darbeli” spor yaptıktan sonra kendinize uygulayın. Dansçı ve atletlerin, tüm kariyerleri boyunca bu masajı günlük olarak uygulamaları gerekmektedir. Günde sadece bir dakika ile bir ömür boyu sürebilecek üreme sorunlarını önleyebilirler.

 

9 thoughts on “Kadınlar için Arvigo@ Masajı”

 1. Merhaba yaziniz cok dikkatimi cekti. Bendede agrili mentruasyon ve endometriosiz durumu var yillardir cok dertliyim yani. Fakat masaji pek anlayamadm kisa videolu bi sekilde gorme sansimiz olsaydi keske. Tesekkurler….

  1. Merhaba,

   Bu hafta icinde bir video da yayinlayacagim, daha anlasilir olur o zaman umarim. Fayda gormeniz dilegiyle.

 2. Merhaba ben 2 sene önce serviks ca teşhisi ile 14 ay tedavi gördüm. 25 seans radyoterapi ve 3 seans brakiterapi yapıldı. Sonrasında temiz olduğum söylendi. Ancak yapılan tedavi sonucunda yumurtalıklarımın ve rahmimin hasar gördüğü ve yapışmalar olabileceği söylendi. Bu sebeple bir takım sorunlar yaşamaktayım.
  Anlayabildiğim kadarıyla masajı yapmaya çalıştım.(videoyu dört gözle bekliyorum) Kuyruk sokumu kemiğimde 4 aydır devam eden ağrımda nispeten azalma olduğunu fark ettim. Sanırım doğru bişeyler yaptım ki yerine geldi. Allah razı olsun böyle bir yazı paylaştınız. İstanbulda yapılacak Pelvik Taban eğitimine de katılmayı çok arzu ederim.(eğer takvimde mevcutsa). Bugün ile birlikte 3 gündür masaja devam ediyorum. Gelişmeleri size mutlaka yazacağım.
  Sevgilerimle.

  1. Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun! Zor bir süreç olmuş olmalı!Şu anda çok daha iyi olduğunuza sevindim. Masajın iyi geldiğine de ayrıca mutlu oldum. 1-2 gün içinde videoyu paylaşmış olacağım. Geri bildirimleriniz için ayrıca teşekkürler.

   Sonbaharda tekrar İstanbul ve Ankara’da Pelvik Taban Sağlığı Atölyelerini vermeye devam edeceğim. Facebook hesabımdan takip edebilirsiniz duyuruları.

   Sevgiler
   Gizem

 3. Gönülden akan coşan sevgi ve şükran sen ve Semiha’ya… Aracılığınızla evime varan şifayı buyur ediyorum 🙂

  1. Merhaba,

   Menopoz dönemindeki kadınlar için rahme olan kan akışını arttırdığı için servikal sıvılar ve vajinal kayganlığın artmasını sağlıyor. (menopoz döneminde en sık karşılaşılan vajinal kuruluk sıkıntısı için faydalı yani)
   Bunun haricinde hormonal akışı dengelemeye yardım ettiği için menopoz dönemi semptomlarını rahatlatıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir