Kendi Kendine Meme Muayenesi

Geçtiğimiz haftalarda Kadınlar için Bitkisel Tıp Eğitimimdeki bölümlerden biri kadın bedeni, anatomisi ve hormonlarıydı ve bu ünitenin ödevlerinden biri de kadınlara kendi kendilerine meme muayenesi yapıp yapmadıklarını, yapmıyorlarsa nedenini, yapıyorlarsa da ne sıklıkta yaptıklarını sormaktı. Ben de dahil birçok arkadaşım yapmadığını ve nasıl yapıldığını da bilmediğini söyledi. Bir iki arkadaşım ise her gün yaptığından bahsetti! 🙂 Çoğunluğun aklına bu konu gelmediği ve gelse de ne yapılması gerektiğini bilmediği için bu seferki yazının konusu bu olsun istedim.

Meme kanseri dünyada ve Türkiye’de kadınlar arasında en sık görülen kanser nedenlerinden biridir. İyi haber şu ki erken tanı ve tedavide iyileşme oranının çok yüksek olması. Bunun için de kadınlar olarak öncelikle bizlerin beden farkındalığımızın oluşması çok önemli.

Ne Zaman Yapılmalı?

Menstrual döngülerle ilişkili olan hormonel değişiklikler normalde memelerdeki ağrı ve dolgunluk hissini artıyor. Bu dönemde ya da bu döneme yakın zamanlarda muayene yapmak yerine menstruasyon bittikten sonraki 3-7 gün arasına gelen günlerde yapmaları öneriliyor. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların ise yeni hapa başladıkları ilk günde yapmaları öneriliyor. Hamileyken de bu kontrolleri yapmaya devam etmek çok önemli.

Memedeki Değişiklikler ve Uyarı Sinyalleri

  • Memede ya da koltuk altında yeni kitle, şişlik
  • Menstruasyondan sonra büyüklüğü değişmeyen bir kitle
  • Memenin büyüklüğü, şekli ya da simetrisinde değişiklik
  • Memede şişme
  • Memede çukurlaşma, buruşma
  • Memede ya da meme ucunde pullanma, kızarıklık
  • Meme ucu akıntısı (emzirme harici) özellikle akıntı kanlı, yapışkan, koyu renkli ya da memeyi sıkmadığınız halde oluşuyorsa
  • Meme ucu hassasiyeti ya da ağrısı
  • Meme ucu çekilmesi

3.yedek_.kendini.muayene

Memedeki kitlelerin ya da değişikliklerin %80’i meme kanserini işaret etmiyor. Yine de fark ettiğimiz değişiklikleri doktorumuzla paylaşmak ve kontrol ettirmek önemli.

Normal, kanserli olmayan kitleler; kistler genelde yumuşak ve hareketli oluyorlar. Menstrual döngülerde boyutları değişiyor. Ayrıca bir memede herhangi bir kitle ya da “farklılık” bulunduğunda diğer memeyi de kontrol etmek gerek. Doku ya da kitle simetrik ise büyük ihtimalle normal meme dokusudur.

Meme ucu akıntısının ise aşağı yukarı %10’u meme kanseri kaynaklı. 30 yaşın altındaki kadınlarda ise meme ucu akıntısının kanser kaynaklı olma oranı ise %10’dan da az. Yeşil ya da sarı renkli akıntı genelde normalken, kanlı, koyu renkli ya da yapışkan akıntılar anormal kabul ediliyor.

Bu bilgilerden sonra gelelim muayenenin nasıl yapılacağına. Bununla ilgili görselleri aşağıda paylaşıyorum. Ayrıca bir arkadaşımın paylaştığı üzere uzman tv’nin de bu konuda şurada  güzel bir videosu var.

Kontrollerimiz için ayda bir gün belirlemek en kolay hatırlama yöntemi aslında. Takvimlerimize not düşmek, telefonlarımıza hatırlatıcı koymak iyi bir fikir olabilir.

za

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir