Menstrual Dönem Sağlığı Farkındalığı Atölyesi

Periyodumuz aslında sadece periyodumuz olmaktan öte sağlığımızın da bir ifadesi. Sağlıklı olduğumuzda periyodumuz da düzenli, yumuşak ve semptomsuz şekilde yaşanıyor. Sağlıkla ilgili sorunlar yaşadığımızda ise periyodumuz bir şekilde bunu ifade ediyor. Yani bir şekilde periyodumuz aylık sağlık durumumuzdur. Her ay bizimle ve sağlığımızla ilgili oldukça önemli bilgiler verir.

Fiziksel süreçlerin yanında diğer yandan menstrual döngülerimiz sadece sıvı ve kan akışını değil aynı zamanda yaratıcılık ve bilgi akışımızı da yönetir. Menstruasyon dönemi sezgilerimizin en güçlü olduğu dönemdir. Zihnimizi ve bedenimizi sakinleştirebilirsek, daha derin bir dinleme seviyesine ulaşabilir ve ay zamanı bize gelen bilge kadın gücümüze daha rahat erişebiliriz. Yüzyıllardır bize öğretilen menstruasyonun kirli olduğu nosyonuna rağmen, ay döngülerimiz kutsaldır.

Kadınlar doğaları gereği değişken varlıklar. Döngülerimiz (adı üstünde ‘döngü’) de statik hayatlar yaşamadığımızın bir kanıtı aslında. Döngüler hayatımızı statik yerine dinamik bir şekilde yaşamamızı ve döngülerimizin her çeyreğinde farklı ve saklı olan feminen gücümüzün hediyelerini araştırmamızı talep ediyor. Menstrual döngümüzün fazlarını (enerjetik, fiziksel, ruhsal, duygusal) bildiğimizde bu dönemdeki enerji durumumuzu ve ruh halimizi görerek ihtiyaçlarımızı belirlemek ve o ihtiyaçlara göre günlük yaşamımızı şekillendirmek çok daha kolay oluyor. Farkındalıkla yaşamak yani. Bedenlerimiz sürekli bir değişim halinde. Bazı dönemler çok enerjik, bazı dönemler kontrolü kaybetmiş, bazı dönemler fırtınada savrulur gibi hissettiğimiz oluyor. Döngülerimizin tekrarlayıcı doğalarını fark etmeye başladığımızda kurban rolünden çıkıp gelen günleri bir macera gibi karşılamak daha mümkün.

Ancak ne yazık ki hormonal dengesizlikler, modern yaşamın getirdiği stresler, çevresel toksinler, yanlış beslenme, kimyasallar, ilaçlar, duruş ve oturuş bozuklukları, hareketsiz yaşamlar ve kültürel koşullanmalar türlü jinekolojik rahatsızlıklara yol açıp, menstrual döngülerimizin duygusal, içgüdüsel ve enerjetik zenginliğine ulaşmamızın önünü kapatıp, döngülerimizi keyifle karşılamak yerine sıkıntı, ağrı ya da acı içinde geçirmemize sebep oluyorlar.

Bu eğitim, öncelikle menstrual dönem ve yumurtlama üzerine farkındalık ve bilgi geliştirmeyi hedeflerken, diğer yandan da menstrual dönem boyunca karşılaşılabilen farklı sıkıntılara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıp menstrual sağlığınızın kontrolünü kendi elinize almanızı sağlayan araçları (bitkisel tıp, manuel terapiler, doğal destekler ve yoga) öğrenmenizi amaçlar.

Eğitim farklı öğrenme şekillerini (görsel, işitsel ve kinestetik/dokunsal) içerecek şekilde görseller, videolar ve interaktif çalışmalarla desteklenmiştir.

uterus-copy

Eğitim neleri kapsıyor?

– Menstrual döngü nedir?

– Sağlıklı bir menstrual döngü nasıl olmalıdır?

– Yumurtlama nedir? Yumurtlama takibi nasıl yapılır?

– Yumurta kalıtesini artırmak için neler yapılabilir?

– Menstruasyonda hormonların önemi

– Östrojen ve progesterone hormonları nelerdir ve bu hormonların fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerine etkileri nelerdir?

– Hormonların fazlalığı ya da azlığında neler olur? Neden hormonal dengesizlik yaşanır?

– Hormonal denge nasıl sağlanır?

– Fitoestrojen ve zenoestrojenler nelerdir? Hayatımıza nasıl etki ederler?

– Yeri değişmiş rahmin menstrual döneme etkileri nelerdir?

– Menstrual dönem sağlığı için kullanılabilecek kadim yöntemler, araçlar ve bitkiler nelerdir?

– Ay Döngüsü Çemberi: Bu başlıkların yanında eğitimde döngülerimize, döngüsel deneyimlerimize ve kadınlığımıza dair paylaşımların yapılacağı bir Ay Döngüsü Çemberi de düzenlenecektir.

Ankara eğitimi

Tarih: 26 Mart 2017 Pazar

Saat: 14.00  – 18.00

Yer: LUNA-GOP

Bilgi ve Kayıt için: 0552 246 0494 ya da

lunayasamdonguleri@gmail.com

Ücret: 200 TL (öğrenciler için %20 indirimli)

İstanbul Anadolu yakası eğitimi

Tarih: 02 Nisan 2017 Pazar

Saat: 14.00 – 18.00

Yer: Asana Merkezi – Suadiye

Bilgi ve Kayıt için: 0216 403 2300 info@asanamerkezi.com veya lunayasamdonguleri@gmail.com

Ücret: 200 TL (öğrenciler için %20 indirimli)

İstanbul Avrupa yakası eğitimi

Tarih: 06 Mayıs 2017 Cumartesi

Saat: 14.00 – 18.00

Yer: Yogatime

Bilgi ve Kayıt için: 0212 343 93 10 veya

cihan@yogatime.com.tr

Ücret: 200 TL (öğrenciler için %20 indirimli)

İzmir eğitimi

Tarih: 28 Mayıs 2017 Pazar

Saat: 10.00 – 14.00

Yer: Nefesle Hayat  Alsancak

Bilgi ve Kayıt için: 0546 782 56 86 ya da

gokceokullu@gmail.com

Ücret: 200 TL (öğrenciler için %20 indirimli)

options_framework_theme Theme by NUDGE MEDIA DESIGN.