Pelvik Taban Sağlığı, Sorunları, Nedenleri ve Yapılabilecekler

Kadınların üçte biri ya da daha fazlası pelvik taban sağlığı ile ilgili problemler yaşıyor. Oldukça yüksek bir oran. Fransa’da doğumdan sonra devlet yeni annelerin pelvik taban sağlıkları için ücretsiz egzersiz programlarına katılımlarını sağlıyor. Almanya’da ise bunu sigorta şirketleri karşılıyor. İlerleyen yıllarda sorun yaşadıklarında sigorta şirketleri tedavi masraflarını karşılayacakları için, sorun yaşamadan önlem alıp olabilecek masrafları da minimize ediyorlar böylece. Akıllıca. Keşke başka birçok rahatsızlığın bu şekilde önlenmesine yönelik destekler olsa.

Pelvik taban kasları dediğimiz kaslar nedir, nerededir peki?

Pelvik taban kasları pelvisin içinde yer alan organlarımızı (idrar torbası, rahim, vajen, kalın bağırsağın son kısmı) tutan, destekleyen, idrar yolu, vajinal açıklık ve anüsü çevreleyen, idrar ve dışkı kontrolünü sağlayan bir grup kas ve bağ dokudan oluşur. Aynı zamanda da iyi orgazmlar yaşamamızı sağlar. Yani oldukça önemli. Hamileyken ise rahmimizi ve büyüyen bebeğimizi destekler. Bebeği ıkınarak doğurmak için de yine aynı pelvik kaslara ihtiyacımız var.

 pelvic

Yazının başında da bahsettiğim gibi birçok kadın hayatının bir döneminde pelvik taban sorunu yaşıyor.

Yaşanan sorunları 2 başlıkta toplayabiliriz:

 • Gevşek Pelvik Taban Kasları

Bu gruba giren sorunlar şunlar olabilir;

 • Stres inkontinans (öksürme, hapşırma, gülme ya da egzersizle çiş kaçırma)
 • Mesanenin aşırı çalışması (sürekli işeme isteği ya da gece işemek için sık sık uyanma)
 • Sarkma (mesane, Rahim ya da bağırsakların aşağı doğru sarkması)
 • Bağırsak inkontinansi (gaz kontrol zorluğu ya da dışkı kontrolü inkontinansı)

Bu sorunlara ve bozukluklara farklı faktörler neden oluyor. Örneğin yaşlanma. Kas tonumuz biz yaşlandıkça azalıyor. Yaşamımızın her 10 yılında kas tonumuzun %5’ini kaybettiğimizi okumuştum. Doğurduğumuz bebeklerin sayısı da bu duruma katkı sağlıyor. Vajinal ya da sezaryen doğum yapmış olmanın ötesinde bir durum bu. Araştırmalar doğumun kendisinin değil de bebeği taşıyor olmanın pelvik taban güçsüzlüğüne yol açtığını gösteriyor, özellikle de son trimesterde. Aşırı kilo, obezite de yine pelvik taban sorunlarına sebep oluyor. Postürümüz de çok büyük bir faktör. Oturuş ve ayakta duruş seklimizin de pelvik taban sağlığımızda önemli etkileri oluyor. Oturma ve ayakta durmanın da doğru şekilleri var ve özellikle de pelvik taban sorunları yaşıyorsanız bunlara gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor.

Biyomekanik Uzmanı Katy Bowman  pelvik taban sorunlarının öncelikle sakrumun pelvik kase içine doğru anterior hareketinin (öne doğru) bir sonucu olarak gelişen pelvik tabandaki gevşeklikten kaynaklandığından bahsediyor. Şöyle ki, pelvik taban kasları kuyruk sokumundan pubik kemiğe kadar bağlıdır. Bu iki kemik birbirine yaklaştıkça bir hamak gibi pelvik tabanda gevşeklik oluşur. Sakrumun bu öne doğru hareketi oturuş ve duruşta yanlışlıklarla iyice pekiştiriliyor. Diğer yandan yaşlanma, gebelik ve obezite de bu durumu etkileyen faktörler.

 • Aşırı Gergin Pelvik Taban Kasları:

Diğer bir olası sorun ise bu bölgedeki kasların çok sıkı olmasından kaynaklı. Bu bölgedeki kasların sürekli kasılma durumunda olması, stres, anksiyete ve korku hali de dahil (yapılan bir araştırmada korku filmi seyrederken pelvik taban kaslarının kasıldığı davranışı tespit edilmiş) buna yol açan faktörler. Kaslar sıkı olduğunda ise aslında güçsüzdürler. Daha çok güç ya da gerginliği artırıcı egzersizler yapmak, durumu sadece daha da kötüleştiriyor. Diğer yandan geleneksel yoga hareketleri de bu durum göz önüne alınmadan yapıldığında faydadan çok zarara sebep oluyor.

Bu kategoride görülen sorunlar;

 • Vulvodini  (vulva adı verilen dış genital bölgede kronik ağrı)
 • Vulvar Vestibulit (vajinanın hemen girişinde vestibulm adı verilen bölgenin enflamasyonu-cinsel ilişkide ağrı veya acı sorununun en sık nedenleri arasında)
 • Vajinismus (vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olması)
 • İnterstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu olarak da bilinir, mesanenin ağrılı ve rahatsızlık verici bir hastalığı)
 • Disparoni (cinsel penetrasyon sırasında vajinanın hemen girişinde veya vajina içinde hissedilen ağrı ya da kasık bölgesinde hissedilen ağrılar.)

 

 pelvik_taban1

Bunların haricinde pelvik tabanda yaşanan sorunlara bağlı olarak;

 • Lumbar omurga sorunları
 • Sakroiliak, kalça ya da siyatik ağrısı
 • Mesane zayıflığı
 • Sindirim, menstrual (regl) ve cinsellik alanında yaşanan sorunlar da gelişebilir.

O zaman Kegel Egzersizleri?!

Kegel egzersizleri adını Dr. Kegel’den alır. Bir jinekolog olan Dr. Kegel, doğum sonrası kas tonusunun iyileşmesi için bir alet ve teknik geliştirmiştir. Teknik, en basit tanımıyla pelvik taban kaslarının belirli bir süre kasılıp gevşetilmesidir.

Bu egzersizler pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlarken, bunun yerine sakrumun içeri/öne doğru hareketine sebep olarak yukarda açıklanan nedenden dolayı daha fazla güçsüzlüğe neden olur. Kegel egzersizleri temelde bir kas kasma çalışmasıdır. Zaten aşırı sıkı pelvik taban kaslarına sahip olan kadınlarda düzenli olarak kasları kasmaya odaklanmak buradaki gerginliğin daha da artmasına sebep olacaktır.

Diğer yandan Kegeller pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi için de önerilir. Bununla ilgili olarak Katy diyor ki “Bir an düşünün, quadriceps (Türkçe’de dörtbaşlı kas diye geçiyor, bacağın önündeki kaslar) kaslarınızı güçlendirmek için bir sandalyeye oturup bu kasları sıkıp sıkıp bırakmanız söyleniyor, tekrar tekrar. Bu ne kadar etkili olabilir? Kasları fonksiyonel hareketlerle daha etkin bir şekilde güçlendirebiliriz – kası, hareket etmeye dizayn edilmiş sekliyle hareket ettirerek.”

Kegel egzersizleri tamamen kötü demiyorum tabi ki, bu bölgedeki kaslarla ilgili farkındalığın gelişmesi için faydalı. Sadece günde 60-70 kere yapmanıza gerek yok ya da yapmadığınızda suçluluk duymanıza, Kegel yapmadığınız için kas tonunuzun toparlanamayacagini veya doğumda yırtılma ihtimalinizin yüksek olacağını düşünüp korkmanıza.

Birçok yoga ya da pilates hocası her çalıştığı kadına Kegel egzersizlerini önermektedir. Ama herkes için uygun olmayan bu egzersizler kişinin pelvik taban kaslarındaki sorunu tam olarak bilemeden önerildiğinde ne yazık ki birçok kadında sorunu daha da ilerletmektedir.

Peki Ne Yapmak Lazım?

Hem sıkı kas tonusu hem de gevşeklik için yapılabilecek farklı beden hareketleri ve bunların yanında nefes çalışmaları var ki nefes alış veriş şeklimizin de pelvik taban kasları üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Sonra doğru oturuş ve ayakta duruş halini öğrenmek önemli.

Bu konuyla ilgili farklı şehirlerde 2 sene önce bazı eğitimler vermiştim.  Bugüne kadar 14.000’den fazla kadını tedavi etmiş ve 50.000 civarı da vakaya danışmanlık yapmış dünyaca ünlü pelvik taban uzmanı Isa Herrera’dan aldığım 2 farklı eğitim sayesinde 2 yıl önce verdiğim bu atölyelerin içeriğini değiştirip geliştirerek yine Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni sezonda yepyeni eğitimler vermeye başlayacağım. Duyurular için LUNA-Bilge Kadınların Yaşam Döngüleri facebook sayfasını ya da benim kişisel hesabımı takip edebilir veya lunayasamdonguleri@gmail.com adresine email atıp duyuru listesine eklenmeyi talep edebilirsiniz.

Eğitimlerin haricinde de üstteki sorunları yaşayan bir kişiyseniz birebir seanslar için de pek yakın zamana randevular verebileceğim.

Eğitimlerin detaylarını ise şuradan inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir