SAĞLIKLI MENSTRUAL DÖNGÜLER ATÖLYELERİNDEN NE BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Periyodumuz aslında sadece periyodumuz olmaktan öte sağlığımızın da bir ifadesi. Sağlıklı olduğumuzda periyodumuz da düzenli, yumuşak ve semptomsuz şekilde yaşanıyor. Sağlıkla ilgili sorunlar yaşadığımızda ise periyodumuz bir şekilde bunu ifade ediyor. Yani bir şekilde periyodumuz aylık sağlık durumumuzdur. Her ay bizimle ve sağlığımızla ilgili oldukça önemli bilgiler verir.

Daha önceki yazılarımdan birinde yazmıştım bu konuyu. Hatırlayalım: Hapların kullanıldığı süre içinde yaşanan kanamalar bedeninizin ürettiği gerçek kanamalar olmayıp, ilaç firmalarının kanama yaşanmadığında kadınların bu durumu garipseyeceklerini düşünmelerinden dolayı kanama yaratan kimyasalları hapın bileşenlerine ekleyip 28 günlük dönemlerde menstruasyonmuş gibi gözüken kanamalar yaratılır. Kendi doğal progesterone hormonumuzla sentetik pseudo-hormon olan progestin arasındaki farklara bakalım mesela. Progestin, doğal hormone progesterone’a benzer molekül grubu için kullanılan genel terimdir. Içinde kendi doğal hormonumuz progesterone’a az bir şekilde benzeyen levonorgestrel ve drospirenone vardır. Progesterone ile bazı aynı etkileri olsa da birçok durumda tam tersi farklı etkilere sahiptirler. Örneğin progesterone embriyo implantasyonuna yardımcı olur ama levonorgestrel hamileliği sonlandırır. (Ertesi gün haplarında bu yüzden levonorgestrel vardır.) Progesterone saç uzamasına yardımcıdır, levonorgestrel saç kaybına sebep olur. Progesterone kan pıhtısı riskini azaltır, drospirenone kan pıhtılaşması riskini 7 kat arttırır. Progesterone beyin sağlığı ve idrak kabiliyetini geliştirir, drospirenone depresyona sebep olur. Progesterone ve östrojen kansere ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korurken, levonorgestrel ve drospirenone meme ve karaciğer kanseri riskini arttırır.

Pseudo-hormonların bir çok yan etkileri var ama en kötü yan etkisi kendi faydalı ve değerli hormonlarınızın çalışmalarını önleyip baskılamalarıdır. Bunu yumurtlamayı baskılayarak yaparlar ki dolayısıyla östrojen ve progesterone’un tek kaynağını kapatmış olurlar. Hormonları regüle etmek yerine tamamen çalışmalarını durdururlar.

Sentetik hormonlar yerine doğal çözümlerin bedeninizi kanama yaratmak için zorlamak yerine ikna etmesi gerekir. Hormonlarınızı baskılamaz ama onlarla birlikte çalışması gerekir. Doğal yöntemlerin avantajı ise nazik ve yan etkileri olmayan yöntemler olmasıdır. En büyük avantajı ise işe yaradıklarında bu durum süreklidir. Sağlıklı olmaya devam ettiğiniz sürece periyodunuz düzenli ve sağlıklı kalmaya devam edecektir. Bu açıdan doğum kontrol haplarının önerebileceği çözüme göre çok daha güçlü ve kalıcı çözümler sunar.

Bir çoğunuzun bildiği gibi bir eğitim dizisine başlıyorum Eylül sonu itibariyle. Eğitimlerin tarih, yer ve diğer detaylarını şuradan inceleyebilirsiniz.

Eğitimde öncelikle döngüzün nasıl olması gerektiğine bakacağız. Sonra neler neden yanlış gidebilir, onları inceleyeceğiz.

Soracağımız bazı sorular ve düşüneceğimiz konular arasında örneğin şunlar var:

– Mensiniz en geç 35 günde bir geliyor mu? Gelmiyorsa o zaman belki insülinle ilgili altta yatan bir durum olabilir. Tiroid testi yaptırmak da iyi bir fikir. Düzensiz menslerde insülin ve tiroid farklı sebeplerden bazılarıdır mesela. Bunları detaylı inceleyeceğiz.

– Mensiniz ağrılı mı? O zaman enflamasyon yaratan besinleri düşünebiliriz-bu besinler üzerinde konuşacağız-, magnezyum desteğine ihtiyacınız olabilir, ne şekilde ne oranda almanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Ya da rahminizin pozisyonu, günlük hayat içinde ne şekilde oturup ayakta durduğunuzu, yeri değişmiş rahmi nasıl düzeltebileceğimizi masaj pratikleriyle öğreneceğiz.

– Mens öncesi dönemde göğüslerde ağrı yaşıyor musunuz? Göğüslerdeki ağrılar o kadar sık karşılaşılıyor ki bir şeyin işareti gibi düşünülmüyor ama oysa ki iyot eksikliğinizin bir göstergesi olabilir.

– Mens başlangıcı veya sonunda koyu mor veya kahverengi kan görüyor musunuz? O zaman muhtemelen rahminiz önceki aylardan atması gereken kanın hepsini atamamış olması büyük ihtimal – ki bu aynı zamanda yeri değişmiş rahimden de kaynaklı olabilir – Bunun için vajinal buhar bitkisel banyosunun ne olduğunu, nasıl işe yaradığını ve nasıl kullanılabileceğini konuşacağız.

– Vajinal kuruluk ya da doğurganlık sorunları yaşıyor musunuz? Dokuların nemli ve servikal sıvıların berrak ve bol olmasını sağlama almak için neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

– Ağrılı menstruasyon (Bel ağrısı da dahil) – PMS (gerginlik, huzursuzluk, duygu durum değişimleri) – Migren ve baş ağrıları yaşıyor musunuz? Bu semptomları rahatlatacak yoga uygulamalarını kitapçık olarak evinize de götürebileceksiniz.

Konuların tabi sadece bir kısmı bunlar. Diğer başlıklar ve detaylar için eğitim sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yukardaki sorular tabi bilindik sorular ama en önemli soru şu aslında:

– Yumurtluyor musunuz?

Döngü sağlığımız aslında tamamen yumurtlama ile alakalıdır. Yumurtlama yumurtalığınızdan bir yumurtanın bırakılmasıdır. Yumurtlamanın bebek sahibi olmak için gerekli olduğunu biliyorsunuz tabi ama döngü sağlığı için neden çok önemli peki? Çünkü ancak yumurtlama sayesinde östrojen ve progesterone hormonu salgılayabiliyoruz. Döngümüzün normal aşamaları bu şekilde ilerleyebiliyor.

Örneğin salgılamamız gereken östrojenin bir çeşidi olan estradiol çok önemlidir. Mutluluk ve yang hormonunuzdur. Duygu durumunu ve libidioyu uyarır çünkü serotonin ve dopamine nörotransmitterlerini artırır. (Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir.) Serotonin iyilik ve mutluluk halini artırır, dopamine ise motivasyon ve zevkle ilişkilidir. Estradiolun aynı zamanda insülin hormonu üzerinde de faydalı etkileri vardır. Uykuyu, cilt ve kemik sağlığı ile vajinal kayganlığı iyileştirir/geliştirir. Ve tabi ki rahim çeperinin gelişip kalınlaşmasını sağlayarak bebek için hazırlık yapar.

Diğer yandan progesterone yine salgılanması çok gerekli başka bir hormondur. Temel görevi hamileliği sürdürmek ve beslemektir. Pro-gestation kelimesinin progesterone olarak kısaltılmışıdır aslında. Ama hamilelikten öte işleri de vardır. Öncelikle östrojeni dengeler. Östrojenin yang ise progesterone yindir. Östrojen rahim çeperinin kalınlaşıp büyümesini sağlarken, progesterone incelip olgunlaşmasını sağlar. Östrojen meme hücrelerinin bölünmesini uyarır, progesterone bu bölünmeyi yavaşlatır. Östrojen sinir sistemini uyarır, progesterone sakinleştirir.

1035391_620x360

Ancak doğum kontrol hapları kullanırken ne yumurtlama yaşanmaktadır ne de progesterone ile östrojen hormonları salgılanmaktadır.

Döngü sağlığınız doğal tedavisi için ise çok beklememek gerekiyor. Bekledikçe sorunlar ne yazık ki kökleniyor.

Şöyle ki, hormonların patternleri bedeniniz boyunca akan bir nehir sistemi gibi. Hormonal nehirler hormonal patternler tarafından geçmiş yıllarda oluşturulan su yolları boyunca akarlar. Hormonal nehirlerin su yolları hormon reseptörlerinin hafızaları tarafından oluşturulurlar. (Hormon reseptörü östrojen ya da progesterone gibi hormonların bir nevi yanaşma/kenetlenme birimi/istasyonu gibidir. Reseptör hormonun mesajını hücrenin derinliklerine iletir. Her tarz hücrede hormon reseptörü vardır.)

Örneğin, eğer östrojen reseptörleriniz güçlü sentetik östrojen (doğum kontrol hapı) sağanağına alışmışsa o zaman normal ve doğal östrojen akışına adapte olması zor olacaktır. Bu sentetik hormona olan adaptasyon – hatta bağımlılık demek doğru olur- hapı bıraktıktan sonra yaşanan semptomların sebebidir; örneğin akne ya da saç dökülmesi gibi. Yapılan bir araştırmaya göre doğum kontrol hapı kullanmış kadınların menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha çok sıkıntı yaşadığı gösterilmiş. Dediğim gibi sentetik östrojen hormonu alınan süre uzadıkça, kendi dalgalanan östrojen hormonunuza uyum sağlamak daha zor olmaktadır.

Keşke tam da kendi hormonal nehir sistemimizi oluşturmak için en etkili olduğumuz dönemler olan gençlik dönemimizde bu gibi doğal yöntemlerle ilgili olan bilgileri öğrenebilsek. (Bu yüzden de Sağlıklı Menstrual Döngü Atölyelerine lise ve üniversite çağındaki genç kadınların katılmasını çok istiyorum. Genç kadınların eğitimden yararlanabilmeleri için önümüzdeki sene içinde normal ücretin yarısından da az bir rakamla eğitimler açmak niyetim var. Daha önce genç kadınlara ulaşabileceğim yolları araştırmak amacıyla bununla ilgili bir çağrı yapmıştım)

Menstrual döngülerimiz sadece sıvı ve kan akışını değil aynı zamanda yaratıcılık ve bilgi akışımızı da yönetir. Menstruasyon dönemi sezgilerimizin en güçlü olduğu dönemdir. Zihnimizi ve bedenimizi sakinleştirebilirsek, daha derin bir dinleme seviyesine ulaşabilir ve ay zamanı bize gelen bilge kadın gücümüze daha rahat erişebiliriz. Yüzyıllardır bize öğretilen menstruasyonun kirli olduğu nosyonuna rağmen, ay döngülerimiz kutsaldır. Bizden çok önce yaşamış kültürlerde, kanayan kadın güçlü idi. Günlük işlerinden çekilip kendiyle baş başa kalması için gereken zaman kendisine verilirdi. Menstruasyon fiziksel enerjimizin düşük ama dişi gücümüzün, doğurganlığımızın, yaratıcılığımızın ve sezgiselliğimizin tepe noktasında olduğu çok değerli bir dönemdir.

Bu dönemi sağlıklı ve rahat geçirebilmenizi dilerim.

Görüşebilmek dileğiyle,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir