VAJİNAL BİTKİSEL BUHAR BANYOLARI

Bir süredir devam eden yeni eğitimimle buhar banyolarının gerek içeriği, gerekse de kullanım ve uygulaması ile ilgili aldığım yeni bilgiler sayesinde yeni paketler ve her duruma özel uygulama yöntemlerini oluşturmak üzere çalışıyordum. Sonunda bu yazıyla herkese rehber niteliğinde toparladım bilgileri. Deneyimli uygulayıcılar fark edecek ki uygulama sıklığı ve kullanım günlerinde değişiklikler var. Ayrıca önceden herhangi bir akut enfeksiyon durumunda bu konuda yeterli araştırma olmadığından kullanmamayı tercih ederken artık hocamın çalıştığı 600’ün üzerindeki kadından aldığı olumlu geri dönüşümlerden dolayı akut enfeksiyonda da kullanabileceğimize güvenir oldum. Bu da önemli değişikliklerden biri.

Paketleme sistemimiz de ayrıca değişti. Bundan sonra paketlerinizi büyük demlik poşetlerinde alıyor olacaksınız. Tencere temizleme derdine son 🙂 Poşeti direk tencereye atmanız yeterli. Paketlerin gramajı yine önceliklerle aynı, bir değişiklik yok, sadece bitkileri artık daha küçük hale getirecek şekilde parçalayacağımız için gözünüze sanki daha azmış gibi gözükebilir ama öyle değil 🙂

Daha önceden buhar banyolarını kullandıysanız dahi lütfen yazıyı baştan sona okuyun ki gelecek siparişlerinizi ona göre verebilin.

Bu arada daha önceden buhar banyoları kullanmış olan danışanlarımdan şu linkteki 7-8 soruluk anketi doldurmalarını rica ediyorum. https://tr.surveymonkey.com/r/PL6CS98

Birçok kadından geri bildirimler alıyorum kullanımla ilgili ama hepsi bir anketle daha sistematik şekilde kayıt altına alınabilir böylece. Şimdiden çok teşekkür ederim vaktiniz için.

Siparişler için ise yine hatırlatıyorum; facebook ya da instagram üzerinden mesaj yolladığınızda kaçırma/unutma/atlama ihtimalim yüzde 1500, o yüzden lütfen tüm emailler lunayasamdonguleri@gmail.com adresine.

Haftada 2 bazen 3 kez kargo cikarmaya gayret ediyoruz.

Bana özel yazdığınız email ya da sorularınız varsa email cevaplama günüm Pazartesileri diye hatirlatayim.

Yazıya geçmeden önce geçen hafta duyurduğum bitkisel penis banyolarını da bir kez daha duyurmuş olayım buradan (siparişler için pbathluna@gmail.com adresini kullanıyoruz, instagram hesabımız pbathluna ‘yı da takip edebilirsiniz)

Penis banyoları erkek hijyeni için kullanılan bir tekniktir. Seviştikten sonra kaşıntı yaşandığında ya da bir sorun hissedildiğinde her zaman kullanılabilecek bir üründür.

Bitkisel banyolar erkeklerde yaşanan şu sorunlar için şifa sürecine yardım eder:
Gonore, Nonspesifik üretritis, Klamidya, Genital herpes (genital uçuk), Frengi ve Genital siğil (HPV enfeksiyonu)

Diger yandan penis banyolarını özellikle eşi vajinal sorunlar yaşayan erkekler kullanmalıdır. Gardnerella (hemophilus da denir), trichomoniasis, trichomonas, monilia (mantar ya da kandida enfeksiyonları), chlamydia, genital siğiller ve sistit ya da üretrit gibi vajinal/idrar kesesi enfeksiyonlarının çoğu erkek tarafından taşınır ya da bulaştırılır çünkü penis bakterileri idrar yolu içinde depolar ve ilişki sırasında kadının içine boşaltır. Mikroorganizmalar eşler arasında alıp verilir ve iki taraf da tam olarak iyileşemez. Bu karışım, bakterileri penisteyken kontrol altına alınmasını ve öldürülmesini sağlar.

En basit ifadesiyle banyolar, bitki karışımını 1 litre suda kaynatıp yarım saat kadar demleyip süzdükten sonra bir kavanoza döküp penisi ve mümkünse testisleri kavanozun içine yerleştirip 5-10 dk beklemek üzere uygulanır. Kavanoz yöntemi pek rahat ve kolay gelmezse oturma banyosu da yapılabilir.
-The Male Herbal, James Green’e tesekkurler-

Tamam artık yazıya geçebiliriz 🙂

Yoni Steam (Yoni, Sanskrit dilinde özellikle ilahi üreme enerjisinin bir sembolü olarak kadın genital organı anlamına gelir) diğer bir adıyla vajinal buhar banyosu, bitkilerle zenginleştirilmiş bir buhar banyosuna oturarak yapılan kadim bir uygulama. Yoni Steam, rahmi besleyerek, düzensiz menstrual döngüyü düzenleyerek, menstrual sancı ve dengesizlikleri azaltarak ve doğurganlık ile üreme sağlığını iyileştirerek, kadın sağlığı ve zindeliğinin güçlü bir destekçisi. Bunların yanında, kadının kendi “kadınlık merkeziyle” yeniden bağlantı kurmasını sağlayarak ruhsal ve duygusal arınma ile iyileşmeyi de sağlıyor.

Ancak aşağıdaki durumlara sahipsen lütfen Yoni Steam uygulamasını yapma!

– Hamileysen ya da hamile olduğunu düşünüyorsan!

– Menstruasyon dönemindeysen.

– Rahim içi araç veya başka bir gebelik önleyici araç kullanıyorsan.

– Açık yaraların varsa.

– Bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken kontrendikasyonların olabileceği, infertilite ya da başka özel bir durumu desteklemeye çalışıyorsan.

– Genital bölgende “piercing” varsa çıkar, ısı sebebiyle piercing seni yakabilir.

Yoni Steam nasıl fayda sağlıyor?

Isı; açılma ve serbest bırakmayı destekleyen, kadın bedeninin ilacıdır. Nemli ısı rahmi ve dokuları yumuşatarak, son derece önemli olan kan akışını artırır ve içerde birikmiş olabilecek durgun kanın atılmasını sağlayarak rahmimizi destekler. Şifalı bitki karışımı, rahim ve vajinaya ait dokuları beslemek, güçlendirmek, iyileştirmek, dokulara taze, oksijenli kanın taşınmasını sağlamak, temizlemeyi desteklemek ve dokuların esnek ve yumuşak olmasını sağlamak için çalışır. Nemli ısı, temas ettiği dokularda gözenekleri açar. Su buharı, uçucu (volatil) yağlar dahil olmak üzere bitkilerin şifasını taşır. Bunlar dokular tarafından emilerek kan dolaşımına girer ve üreme sistemi üzerinde doğrudan iyileştirici etkide bulunurlar. Vajinal doku, vücudumuzda emiciliği en yüksek dokulardan biridir. Önemli Not: Vajinal buhar banyonuzda kesinlikle uçucu (esansiyel) yağlar kullanmayın, çünkü bu yağlar çok konsantre ve güçlü olduklarından genital bölgenizin hassas dokularını yakabilir.

buhar banyosu el

KARIŞIMLAR:

Aşağıdaki karışımlardan ihtiyacınız olan paketi seçebilirsiniz. Kullandığımız tüm bitkilerin tamamen ilaçsız ve kimyasalsız olduklarını tekrar hatırlatmak isterim.

1- Arındırıcı Luna:

Kistler, miyomlar, regl ağrıları, regl başlangıcından önce ve/veya bitişinden sonra koyu renkli lekelenmeler, pıhtılı kanamalar, doğum sonrası, düşük sonrası, uzun döngü süreleri, regl kesilmesi, regl öncesi dönemde gerginlik, huzursuzluk, başağrısı, memelerde hassasiyet gibi yaşanan PMS semptomları

Bu paket 28 gün veya daha uzun süreli menstrual döngüye sahip kadınlar için uygundur. Eğer döngüleriniz 27 gün ve daha az zamanda birse, iki döngü arası kanamanız oluyorsa, kanamalarınız çok yoğunsa bu paket size göre DEĞİLDİR. (2.pakete bakın lütfen)

Bu paketi alıyorsanız, farklı durumları desteklemek için kullanım sıklığı ve şekli:

Regl ağrıları, regl başlangıcından önce ve/veya bitişinden sonra koyu renkli lekelenmeler, pıhtılı kanamalar, uzun döngü süreleri, regl öncesi dönemde gerginlik, huzursuzluk, başağrısı, memelerde hassasiyet gibi yaşanan PMS semptomları için: 

 • 28 günlükse döngünüz, 22-23-24-25-26. günlerde 1’er paket uygulama. Regl bittikten sonra 1 uygulama daha. 3.ayda tamamen rahatlama bekliyoruz. 3 döngü boyunca kullanım. Eğer hala devam ediyorsa sıkıntılar, diğer aylarda da uygulamaya devam.
 • Herşey yoluna girdikten sonra tedbir/bakım amacıyla kullanmak isterseniz, 26. günde bir uygulama, regl bitiminden sonraki haftada ise 2 uygulama.

Doğum, düşük ya da kürtaj sonrası:

 • Kanamalar bittikten sonra 2 günde bir olmak üzere 6 uygulama.

 Kistler için: 

 • 2 ya da 3 günde bir.

Regl kesilmesi:

 • 30 gün boyunca 2 günde bir uygulama. Kahverengi lekeler başlarsa kırmızı kanama görene kadar devam edin uygulamalara.
 • Diğer bir alternatif uygulama ise, dolunay zamanı 5 gece arka arkaya uygulama ve sonra yeni ay zamanı yine 5 gece arka arkaya uygulama.

Endometriyozis, miyomlar, tıkalı tüpler, yara dokusu:

 • 3 ay boyunca 2 günde bir uygulama. Kahverengi kanama ya da artan vajinal akıntılar oluyorsa iyiye işarettir. Olmazsa da reglle beraber de atılabilir.

Sarkma, hemoroid:

 • 12 gün boyunca her gün uygulama. Hemoroid durumunda rektuma buhar gelecek şekilde kendinizi pozisyonlayın.

2- Düzenleyici Luna:

27 gün ve daha az zamanda bir gelen regller (kısa döngüler), iki döngü arası kanamalar, yoğun kanamalar

 • 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde döngünün 19,20 ve 21.günlerinde uygulama yapın.

3- Tazeleyici Luna:

Son 3 ayda görülen aktif enfeksiyon ya da virüsler, yoğun beyaz, sarı, yeşil akıntı, bakteri, mantar, enflamasyon, HPV, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, servikal displasi

Yoğun beyaz, sarı, yeşil akıntı:

 • 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde 6 gün arka arkaya uygulama. İlk bir iki gün yoğun akıntı gözlemlenebilir, normaldir. 6 günün üzerine hala devam ediyorsa sıkıntı, geçene kadar uygulama yapmaya devam

Diğer enfeksiyon durumları:

 • Akut enfeksiyon varsa 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde enfeksiyon geçene kadar günde 1 ya da 2 uygulama. Enfeksiyonun başladığını hisseder hissetmez bir durumdayken ise yine 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde 3 gün üst üste uygulama.

 4- Dengeleyici Luna:

Vajinal kuruluk, gece terlemeleri, sıcak basmaları

Miyom ya da kistleriniz varsa bu paket size göre DEĞİLDİR. (1.pakete bakın lütfen)

 • Haftada 2 ya da 3 uygulama.

5- Doğurganlık: (ayrı bir paket değildir)

Tüm bu durum ve karışımların yanı sıra doğurganlığı desteklemek için ise öncelikle regllerinizi ağrısız, lekesiz, 28 gün ve civarı uzunlukta süren döngüyle reglinizi 4-5 gün kırmızı, şurupsu bir kanama olacak hale getirmeniz için ihtiyacınız olan karışımı yukardan seçin. İlk 3 karışımın hepsi doğurganlığı destekler.

 • Ardından eğer aktif gebelik denemesi yapıyorsanız regl bitiminden yumurtlamaya kadar olan dönemde sadece kullanmak üzere 3 gün üst üste uygulama.
 • Aktif gebelik denemeniz yoksa regl dönemi hariç haftada 2 ya da 3 uygulama.

Kullanımı:

1-2 litre suyu bir tenceye koyarak, senin için hazırlanmış olan 1 paket bitkisel karışımı atarak ağzı kapalı şekilde kaynama noktasından geldikten sonra 10 dakika kaynat. Kaynatma sonrası 5 dakika demlenmesi için bırak. (Kapağı kapalı şekilde) Buharın ne kadar sıcak olduğunu mutlaka kontrol et. Ön kolunun iç kısmını buharın üzerine tutarak kontrol edebilirsin. Genital organlarımızın sıcağa karşı çok hassas olduğunu unutma. Buhar seni yakmayacak ve kendini rahat hissedeceğin bir sıcaklıkta olmadığı sürece üzerine oturma. Üzerine oturmadan önce, büyük olasılıkla birkaç dakika sıcak buharın çıkmasına izin vermen gerekecektir.

Buhar kabını, oturma kısmı aralıklı bir sandalyenin altına yerleştir. Bu tarz bir sandalyen yoksa herhangi bir sandalyenin iyice ön ucuna doğru otur. Bambu, ahşap ya da plastik bir sandalye işini görecektir. Karışımı kaynattığın tencereyi yere yerleştir. İç çamaşırını çıkar ve üzerindeki giysilerin buhar kabına sarkmadığından emin ol. Vücudunun alt yarısını yere kadar bir battaniye ile tamamen kapat. Yani buharın içerde kalmasını sağlamak için sandalyenin çevresinde battaniye ile bir çadır oluştur.

Başka bir battaniye daha alıp vücudunun üst kısmına sar. Buhar banyosu boyunca battaniye vücuduna sarılı kalsın, bedenini sıcak tut.

20-25 dakika kadar bu şekilde otur. (Eger düzenleyici ve tazeleyici luna paketlerini kullanacaksan oturma suren 10 dakikayi gecmesin!) Sonrasında dinlenerek sana iyi gelecek ve ruhunu besleyecek şeyler yap: Bir iki saat uyu, vücudunu sıcak tut, sana keyif veren bir bitki çayı iç ve yavaş hareket et.

Uygulamadan sonra neler olabilir?:

Uygulamadan sonraki ilk mensinde daha yoğun kanama görebilirsin. Ayrıca uygulamanın ilk aylarında kanın kahve çekirdeklerini (ki bu eski kurumuş kandır) andırdığını ve hatta kanda pıhtı olduğunu görmen mümkün. Genellikle 3.aydan itibaren parlak kırmızı ve oksijenli kan görülüyor. Menopoza girmiş kadınlarda, mensin bitmesinden bir yıl sonra bile koyu renkte ve kıvamda kan ve pıhtı görülebilir. Bu, menstrual döngünün geri geldiği anlamına gelmemekle birlikte, rahimde kalmış birikintinin temizlendiğini gösteriyor.

Kimler Yoni Steam’den destek görebilir?:

Rahim fibroidleri, ağrılı menstruasyon, rahim güçsüzlüğü, rahim sarkması, düzensiz menstrual döngüler, mens başlangıcı veya sonunda koyu mor veya kahverengi kan görülmesi, yumurtalık kistleri, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, HPV, servikal displasi, endometriozis, vajinal kuruluk, hemoroid, doğurganlık sorunları, sicak basmalari, üreme adezyonu/yara dokusu, eski vajinal yırtıklar veya epizyotomi, histerektomi ve laparoskopi yaşamış kadınlar.

Yukarıda bahsi geçen sıkıntıları ya da durumları yaşamıyorsan dahi, Yoni Steam uygulamasını, kendini rahatlatmak ve hatta şımartmak adına önleyici bir tedbir olarak da kullanabilirsin.

***Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır.  Herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek ya da önlemek amacıyla hazırlanmamıştır. Tıbbi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir