VAJİNAL BİTKİSEL BUHAR BANYOLARI

Vajinal buhar banyoları nedir?

Bitkilerle zenginleştirilmiş bir buhar banyosuna oturarak yapılan kadim bir uygulama. (Oturma banyosu değildir, küvete ihtiyacınız yok.) Buhar banyoları rahmi besleyerek, düzensiz menstrual döngüyü düzenleyerek, menstrual sancı ve dengesizlikleri azaltarak ve doğurganlık ile üreme sağlığını destekleyerek, kadın sağlığı ve zindeliğinin güçlü bir destekçisi. Bunların yanında, kadının kendi “kadınlık merkeziyle” yeniden bağlantı kurmasını sağlayarak ruhsal ve duygusal arınmaya da destek veriyor.

Ne kadar süre kullanmam gerekir?

En az 3 ay boyunca aşağıdaki önerildiği sıklıkta kullanılması önemlidir. Bazı kişilerde 1 ayda ya da 1-2 pakette değişim görülebilmektedir ya da bazı kişilerde düzenli olarak 6 aylık uygulama da gerekebilmektedir. Önceden öngörmek mümkün olamıyor. O yüzden ortalama 3 ay devam ediyoruz.

Her paket tek kullanımlıktır.

En az 3 ay düzenli kullanımda durumunuzda herhangi bir değişiklik göremezseniz o zaman Arvigo seansı almayı düşünebilirsiniz. Buhar banyoları sadece destekleyici araçlardır. Seanslarla ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz:

Hangi durumlarda KULLANILMAZ?

Ancak aşağıdaki durumlara sahipsen lütfen buhar banyosu uygulamasını yapma!

– Hamileysen ya da hamile olduğunu düşünüyorsan!

– Menstruasyon dönemindeysen.

– Rahim içi araç veya başka bir gebelik önleyici araç kullanıyorsan.

– Açık yaraların varsa.

– Genital bölgende “piercing” varsa çıkar, ısı sebebiyle piercing seni yakabilir.

Nasıl edinebilirim?

Siparişleri sadece ama sadece lunayasamdonguleri@gmail.com adresine göndereceğiniz emailler üzerinden alıyoruz. Facebook ya da instagram mesajlarına ise dönüş yapamıyorum.

Alım süreci nasıl işliyor?

Hangi paketten, kaç adet almak istediğinizi, isim-soyisim, adres ve mutlaka telefonunuzu ekleyerek, asistanlarım Başak ve Tuğçe’nin size vereceği hesap bilgisine yaptığınız ödemenin dekontunu paylaşmanızın ardından gönderim sürecine başlıyoruz. Kargolar karşı ödemeli olarak Yurtiçi Kargo ile gönderilmektedir.

Haftada 3 bazen 4 kez kargo cikarmaya gayret ediyoruz. Taleplerin yoğunluğuna göre değişiyor.

Buhar banyoları nasıl fayda sağlıyor?

Isı; açılma ve serbest bırakmayı destekleyen, kadın bedeninin ilacıdır. Nemli ısı rahmi ve dokuları yumuşatarak, son derece önemli olan kan akışını artırır ve içerde birikmiş olabilecek durgun kanın atılmasını sağlayarak rahmimizi destekler. Şifalı bitki karışımı, rahim ve vajinaya ait dokuları beslemek, güçlendirmek, dokulara taze, oksijenli kanın taşınmasını sağlamak, temizlemeyi desteklemek ve dokuların esnek ve yumuşak olmasını sağlamak için çalışır. Nemli ısı, temas ettiği dokularda gözenekleri açar. Su buharı, uçucu (volatil) yağlar dahil olmak üzere bitkilerin şifasını taşır. Vajinal doku, vücudumuzda emiciliği en yüksek dokulardan biridir. Önemli Not: Vajinal buhar banyonuzda kesinlikle uçucu (esansiyel) yağlar kullanmayın, çünkü bu yağlar çok konsantre ve güçlü olduklarından genital bölgenizin hassas dokularını yakabilir.

Aldığım paketlerin son kullanım tarihi var mı?

Normal şartlarda yok. Ancak bazı yazlar aşırı sıcak geçiyor ve tüm bitkiler ilaçsız, kimyasalsız olduklarından bir ihtimal yoğun sıcak geçen yazı bekleyerek geçirirlerse böceklenme ihtimali var. Emin olmak için açıp içine bakmanızı öneririm. Bu durumun haricinde yılın geri kalan zamanlarında böyle bir ihtimal neredeyse yok.

Döngü ne demek? Günleri nereden itibaren sayıyoruz?

Reglinizin 1.günü menstrual döngünüzün 1.günü sayılır ve bir sonraki regl tarihiniz geldiği gün ise döngü sürenizi gösterir. Regl süresi döngü değildir. Optimal döngü uzunluğu 25-35 gün arasıdır. Menstruasyon dönemi ise normal koşullarda 3-6 gündür. Şurupsu parlak, canlı bir renk ise ideal ve olmasını istediğimiz kanama rengidir. Başında ve sonunda lekelenmeler olmaz.

Sağlıklı ve normal bir menstrual döngünün nasıl olması gerektiğini bilmek, menstruasyon dönemi sağlığımız için ilk adımdır. Menstruasyonumuz fiziksel olarak aylık kanamanın ötesinde aslında genel sağlığımızın da yansımasıdır. Sağlığımız yerindeyse menstruasyonumuz da düzenli, sorunsuz, semptomsuz ve akışkandır. Döngülerle ilgili detaylı yazıma şuradan ulaşabilirsiniz:

http://mhthayat.haberturk.com/blog/okurun-blogu/haber/1035391-saglikli-ve-normal-menstrual-dongu-nasil-olmalidir

Yaşadığım durum aşağıdaki birkaç paketi içeriyor, hangisiyle nasıl başlamalıyım?

Eğer bir enfeksiyon durumunuz varsa önce mutlaka Tazeleyici Luna ile başlayıp, en az 6 gün üst üst kullanıp, enfeksiyonun geçtiğinden emin olduktan sonra diğer paketlere geçebilirsiniz.

Bundan sonraki ikinci önemli durum eğer döngü süreniz çok kısaysa örneğin 22-23 günde bir regl oluyorsanız, o zaman Düzenleyici Luna’yı birkaç ay aşağıda anlatıldığu şekliyle kullanıp döngü sürenizi üzattıktan sonra Arındıcı Luna ile ilgili sıkıntınıza denk gelen durumu desteklemek için Arındırıcı Luna’ya geçebilirsiniz.

Yani önce enfeksiyon temizleniyor, ardından döngü süreleri eğer kısaysa 27-28 güne çekliyor sonra diğer konulara geçiliyor kullanım süreçlerinde.

Hamile kalmayı desteklemek için hangi paketi almalıyım?

Doğurganlık için ayrı bir paket bulunmamaktadır. Doğurganlığı desteklemek için öncelikle regllerinizi ağrısız, lekesiz, 28 gün ve civarı uzunlukta süren döngüyle reglinizi 4-5 gün kırmızı, şurupsu bir kanama olacak hale getirmeniz için ihtiyacınız olan karışımı aşağıdan seçin. İlk 3 karışımın hepsi doğurganlığı destekler.

 • Ardından eğer aktif gebelik denemesi yapıyorsanız regl bitiminden yumurtlamaya kadar olan dönemde sadece kullanmak üzere 3 gün üst üste uygulama.
 • Aktif gebelik denemeniz yoksa regl dönemi hariç haftada 2 ya da 3 uygulama yapabilirsiniz.
 • Tüp bebek sürecinde iseniz transferden sonra kesinlikle uygulama yapılmamaktadır. Transfere kadar yukardaki maddelerdeki uygulama önerilerini dikkate alın.

Düşük, kürtaj ya da doğumdan ne zaman sonra buhar banyosu kullanmaya başlayabilirim?

Düşük ya da kürtaj yaşandıktan en az 1 ay sonra kullanabilirsiniz. Ayda 3 ya da 4 sefer Arındırıcı Luna’yı tercih edebilirsiniz.

Doğumdan sonra ise loşi kanaması bittikten sonra kullanabilirsiniz. Regl başlamasını tetiklememesi yönüyle Düzenleyici Luna kullanabilirsiniz, yine ayda 3 ya da 4 sefer uygulama yapabilirsiniz.

Nasıl kullanılıyor?

1-2 litre suyu bir tenceye koyarak, senin için hazırlanmış olan 1 paket bitkisel karışımı atarak ağzı kapalı şekilde kaynama noktasından geldikten sonra 10 dakika kaynat. Kaynatma sonrası 5 dakika demlenmesi için bırak. (Kapağı kapalı şekilde) Buharın ne kadar sıcak olduğunu mutlaka kontrol et. Ön kolunun iç kısmını buharın üzerine tutarak kontrol edebilirsin. Genital organlarımızın sıcağa karşı çok hassas olduğunu unutma. Buhar seni yakmayacak ve kendini rahat hissedeceğin bir sıcaklıkta olmadığı sürece üzerine oturma. Üzerine oturmadan önce, büyük olasılıkla birkaç dakika sıcak buharın çıkmasına izin vermen gerekecektir.

Buhar kabını, oturma kısmı aralıklı bir sandalyenin altına yerleştir. Bu tarz bir sandalyen yoksa herhangi bir sandalyenin iyice ön ucuna doğru otur. Bambu, ahşap ya da plastik bir sandalye işini görecektir. Karışımı kaynattığın tencereyi yere yerleştir. Tencerenin altına kalın bi kitap yerleştirmek buharı sana daha fazla yaklaştırmaya yardımcı olacaktır. İç çamaşırını çıkar ve üzerindeki giysilerin buhar kabına sarkmadığından emin ol. Vücudunun alt yarısını yere kadar bir battaniye ile tamamen kapat. Yani buharın içerde kalmasını sağlamak için sandalyenin çevresinde battaniye ile bir çadır oluştur.

Başka bir battaniye daha alıp vücudunun üst kısmına sar. Buhar banyosu boyunca battaniye vücuduna sarılı kalsın, bedenini sıcak tut. Dışardan esintiye maruz kalma.

20-25 dakika kadar bu şekilde otur. (Eger düzenleyici ve tazeleyici luna paketlerini kullanacaksan oturma suren 10 dakikayi gecmesin!) Sonrasında dinlenerek sana iyi gelecek ve ruhunu besleyecek şeyler yap: Bir iki saat uyu, vücudunu sıcak tut, sana keyif veren bir bitki çayı iç ve yavaş hareket et.

buhar banyosu el

Uygulamadan sonra neler olabilir?:

Uygulamadan sonraki ilk mensinde daha yoğun kanama görebilirsin. Ayrıca uygulamanın ilk aylarında kanın kahve çekirdeklerini (ki bu eski kurumuş kandır) andırdığını ve hatta kanda pıhtı olduğunu görmen mümkün. Genellikle 3.aydan itibaren parlak kırmızı ve oksijenli kan görülüyor. Menopoza girmiş kadınlarda, mensin bitmesinden bir yıl sonra bile koyu renkte ve kıvamda kan ve pıhtı görülebilir. Bu, menstrual döngünün geri geldiği anlamına gelmemekle birlikte, rahimde kalmış birikintinin temizlendiğini gösteriyor.

Paketleri kullanmaya başladıktan sonraki ilk döngümde regl ağrım oldu, neden, ne yapmalıyım?

Çok sık görülmeyen bu durum bu kötü bir işaret değildir, özellikle de ağrınız yoğunlaştıysa mutlaka düzenli olarak kullanmaya devam edin. Uzun süredir rahmin içinde kalmış ve atılamamış dokuların temizlenme sürecidir.

KARIŞIMLAR:

Aşağıdaki karışımlardan ihtiyacınız olan paketi seçebilirsiniz. Kullandığımız tüm bitkilerin tamamen ilaçsız ve kimyasalsızdırlar.

1- Arındırıcı Luna:

Kistler, miyomlar, regl ağrıları, regl başlangıcından önce ve/veya bitişinden sonra koyu renkli lekelenmeler, pıhtılı kanamalar, doğum sonrası, düşük sonrası, uzun döngü süreleri, regl kesilmesi, polikistik over, regl öncesi dönemde gerginlik, huzursuzluk, başağrısı, memelerde hassasiyet gibi yaşanan PMS semptomları durumunda bedeninizi desteklemek için kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu paket için buhar banyosu uygulama süresi 20-25 dkdır.

Bu paket 28 gün veya daha uzun süreli menstrual döngüye sahip kadınlar için uygundur. Eğer döngüleriniz 27 gün ve daha az zamanda birse, iki döngü arası kanamanız oluyorsa, kanamalarınız çok yoğunsa bu paket size göre DEĞİLDİR. (2.pakete bakın lütfen)

Bu paketi alıyorsanız, farklı durumları desteklemek için kullanım sıklığı ve şekli aşağıdaki gibidir:

Regl ağrıları, regl başlangıcından önce ve/veya bitişinden sonra koyu renkli lekelenmeler, pıhtılı kanamalar, uzun döngü süreleri, regl öncesi dönemde gerginlik, huzursuzluk, başağrısı, memelerde hassasiyet gibi yaşanan PMS semptomları için: 

 • 28 günlükse döngünüz, 21-22-23-24-25. günlerde 1’er paket uygulama. Regl bittikten sonra 1 uygulama daha. 3.ayda tamamen rahatlama bekliyoruz. 3 döngü boyunca kullanım. Eğer hala devam ediyorsa sıkıntılar, diğer aylarda da uygulamaya devam.

 Kistler için: 

 • 2 ya da 3 günde bir.

Regl kesilmesi:

 • 30 gün boyunca 2 günde bir uygulama. Kahverengi lekeler başlarsa kırmızı kanama görene kadar devam edin uygulamalara.

Endometriyozis, miyomlar, tıkalı tüpler, yara dokusu:

 • 3 ay boyunca 2 günde bir uygulama. Kahverengi kanama ya da artan vajinal akıntılar oluyorsa iyiye işarettir. Olmazsa da reglle beraber de atılabilir.

Sarkma, hemoroid:

 • 12 gün boyunca her gün uygulama. Hemoroid durumunda rektuma buhar gelecek şekilde kendinizi pozisyonlayın.

2- Düzenleyici Luna:

27 gün ve daha az zamanda bir gelen regller (kısa döngüler), iki döngü arası kanamalar, yoğun kanamalar durumunda bedeninizi desteklemek için kullanmayı düşünebilirsiniz.

 • Uygulamayı 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde döngünün 19,20 ve 21.günlerinde uygulama yapın.

3- Tazeleyici Luna:

Son 3 ayda görülen aktif enfeksiyon ya da virüsler, yoğun beyaz, sarı, yeşil akıntı, bakteri, mantar, enflamasyon, HPV, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, servikal displasi durumunda bedeninizi desteklemek için kullanmayı düşünebilirsiniz.

 • Uygulamayı 10’ar dakikayı geçmeyecek şekilde 6 gün arka arkaya uygulama. İlk bir iki gün yoğun akıntı gözlemlenebilir, normaldir. 6 günün üzerine hala devam ediyorsa sıkıntı, geçene kadar uygulama yapmaya devam

 4- Dengeleyici Luna:

Vajinal kuruluk, gece terlemeleri, sıcak basmaları durumunda bedeninizi desteklemek için kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu paket için buhar banyosu uygulama süresi 20-25 dkdır.

Miyom ya da kistleriniz varsa bu paket size göre DEĞİLDİR. (1.pakete bakın lütfen)

 • Haftada 2 ya da 3 uygulama.

PENİS BANYOLARI

Penis banyoları erkek hijyeni için kullanılan bir tekniktir. Seviştikten sonra kaşıntı yaşandığında ya da bir sorun hissedildiğinde her zaman kullanılabilecek bir üründür.

Bitkisel banyolar erkeklerde yaşanan aşağıdaki durumlarda bedeninizi desteklemek için kullanmayı düşünebilirsiniz.
Gonore, Nonspesifik üretritis, Klamidya, Genital herpes (genital uçuk), Frengi ve Genital siğil (HPV enfeksiyonu)

Diger yandan penis banyolarını özellikle eşi vajinal sorunlar yaşayan erkeklerin kullanmayı düşünmesi iyi olabilir. Gardnerella (hemophilus da denir), trichomoniasis, trichomonas, monilia (mantar ya da kandida enfeksiyonları), chlamydia, genital siğiller ve sistit ya da üretrit gibi vajinal/idrar kesesi enfeksiyonlarının çoğu erkek tarafından taşınır ya da bulaştırılır çünkü penis bakterileri idrar yolu içinde depolar ve ilişki sırasında kadının içine boşaltır. Mikroorganizmalar eşler arasında alıp verilir ve iki taraf da tam olarak iyileşemez. Bu karışım, bakterileri penisteyken kontrol altına alınmasına ve öldürülmesine destek verir.

En basit ifadesiyle banyolar, bitki karışımını 1 litre suda kaynatıp yarım saat kadar demleyip süzdükten sonra bir kavanoza döküp penisi ve mümkünse testisleri kavanozun içine yerleştirip 5-10 dk beklemek üzere uygulanır. Kavanoz yöntemi pek rahat ve kolay gelmezse oturma banyosu da yapılabilir.

Yasal Uyarı: Luna’da sunulan ürünler ve hizmetler hastalık tanı ve tedavisini amaçlamaz, doktorunuzca gerekli görülen tıbbi tetkik ve tedavilere alternatif değildir.  Eğer tanısı konulmuş bir hastalığınız varsa, herhangi bir hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız veya herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyor veya hissediyorsanız, gereken tıbbi tetkik ve müdahaleler için mutlaka uzman bir tıp hekimine başvurunuz.  Bu yazı ve ürünler sadece bilgilendirme ve tavsiye niteliğindedirler, reçete veya zorunluluk arz etmezler.  Bu bilgi ve tavsiyeleri uygulamak, tamamen danışanın kendi özgür seçimidir ve tıp hekimleri tarafından gerekli görülen reçete ve tıbbi müdahalelerin yerine konulmamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir