YİN YOGA

yinÜzerinde en çok emek harcadığım ve kendimi geliştirmek için en çok zaman ayırdığım yoga tarzı Yin Yoga.

Bir hatha yoga tarzı olan Yin Yoga, yaptığımız diğer tüm “yang” yoga tarzlarını, yani kasları kullanarak yapılan her türlü aktiviteyi dengelemek için yapılmaktadır. Kaslara esneklik kazandırılabilmesi ve bu sayede de güçlenmesi için; kaslar, diger yoga tarzlarına göre pasif tutulur. Oturarak ya da yerde uzanılarak yapılan pozlarda genelde 3-5 dakika pasif kaslarla kalınır. Yang stil yoga uygulamaları daha yüzeysel kalırken, yin bedende daha derinlere ulaşmayı sunar (daha derin dokular olan bağ dokulara)

Yin pozlarda geçen zaman meditasyonda geçen zamana benzer. Çoğunlukla da pozlardayken ögrencileri aynı meditasyondaki gibi fiziksel ve duygusal hislere doğru yönlendirmek üzere konuşmalara önem veririm.

Yaşınız, fiziksel gücünüz, vücudunuzun esneklik seviyesi ne olursa olsun; herkesin, her yaştan kisinin yapabileceği bir yoga tarzıdır. Çok fazla enerji harcamadan bedene açılması, yumuşaması ve gerginliği bırakması için şans veriyor olmasından dolayı özellikle çok fazla aktivite içeren yaşam tarzları için oldukça faydalıdır. Yin Yoga derslerinde edineceğiniz deneyimlere ilişkin daha fazla fikir sahibi olmak isterseniz blogumdaki şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

options_framework_theme Theme by NUDGE MEDIA DESIGN.